کف کاذب یکی از محصولات جدید در صنعت ساخت و ساز است که در سالهای اخیر به عنوان یک کفپوش منحصر به فرد و پرکاربرد به بازارهای جهانی معرفی شده است. کف کاذب در واقع قرینه ای از سقف کاذب است که بر روی زمین و کف ساختمان نصب میشود. این نوع کفپوش ها با فاصله مشخصی از سطح زمین و به وسیله پایه هایی با ارتفاع مشخص بر روی کف نصب میشوند و به همین دلیل نامی مشابه با سقف های کاذب دارند. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع کف کاذب و کاربردهای آنها آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

کفپوش کاذب

مقدمه

ترجمه اصلی این محصولات یعنی کف بلند شده که اشاره به ارتفاع این نوع کفپوش از سطح زمین دارد. فضای ایجاد شده در زیر کف کاذب تمامی تاسیسات و کابل های کف ساختمان را پوشانده و انواع مختلفی از آن برای افزایش ارتفاع محل تردد، سبک‌سازی ساختمان‌ها، گرمایش از کف، انتقال آب‌های سطحی و کاهش رطوبت کاربرد دارد.

تاریخچه

هر چند کف کاذب یکی از محصولات مدرن در کف سازی ساختمان است اما جالب است بدانید استفاده از این سیستم قدمتی چند هزار ساله دارد. در بسیاری از بناهای رومی و ایرانی میتوان به استفاده معماران از این سیستم پی برد و در حمام های قدیمی و کهن نیز از این سیستم بسیار استفاده میشده است. نصب و کاربرد کف کاذب به شکل امروزی اولین بار در اواخر دهه شصت و اوایل دهه هفتاد قرن بیستم وارد صنعت ساخت و ساز شد که تاثیر شگرفی بر مدرن سازی تاسیسات ساختمان گذاشت. استفاده از این نوع کف سازی در سالهای اخیر کاربرد بیشتری پیدا کرده و به سرعت در حال گسترش است.

مصالح به کار رفته در ساخت کف کاذب

برای نصب و اجرای کف کاذب میتوان از انواع مختلف کفپوش های رایج مانند کفپوش‌های صنعتی و آنتی استاتیک، کفپوش های PVC، کفپوش های لمینت‌های H.P.L ، پارکت ها، موکت، سنگ، سرامیک و … استفاده کرد. همه کف های کاذب از سه قسمت اصلی تایل، پایه و استرینگر تشکیل میشوند و با توجه به نوع کف کاذب مورد نظر مصالح دیگری نیز در ساخت آنها ممکن است استفاده شود. استرینگر ها برای پشتیبانی جانبی و اتصال پایه ها به هم کاربرد دارند.

کفپوش کاذب

انواع کف کاذب

کف کاذب از نظر جنس و نوع کاربرد انواع مختلفی را شامل میشوند که در ادامه آنها را ذکر کرده ایم.

انواع کف کاذب از نظر جنس

کف کاذب از نظر جنس انواع مختلفی را شامل میشوند که از مهمترین آنها میتوان به کف کاذب آلومنیومی، کف کاذب، کف کاذب سرامیکی، کف کاذب MDF-HPL و کف کاذب کلسیم سولفات اشاره کرد. انواع کف کاذب از نظر نوع کاربرد نیز عبارتند از: کف کاذب مناسب برای پوشش دهی تاسیسات کف خانه، کف کاذب مناسب برای هدایت آب های سطحی و خاک و ماسه، کف کاذب مخصوص برای ایجاد گرمایش از کف و گرفتن رطوبت کف و کف کاذب مناسب سبک سازی ساختمان.

مهمترین مزایای نصب کف کاذب در ساختمان

نصب کف کاذب در ساختمان کاربردهای زیادی دارد که از مهمترین آنها میتوان به مقاوم سازی کف در برابر سایش، آتش سوزی و ضربات شدید اشاره کرد. سبک سازی ساختمان یکی دیگر از مهمترین مزایای نصب کف کاذب در ساختمان است که مقاومت ساختمان را در هنگام زلزله به طرز قابل توجهی افزایش میدهد. با نصب این نوع کف در ساختمان فضای کافی برای پوشش انواع تاسیسات ساختمان اعم از لوله‌های آب و فاضلاب، کابل‌های مخابراتی، کابل‌های برق و … فراهم میشود و دیگر هیچ گونه رطوبت، آلودگی و گرد و خاکی بر روی کف خانه دیده نخواهد شد.

دیگر مزایا

با نصب این کفپوش ها در صورت نیاز به تعمیر تاسیسات کف، فضای لازم برای دسترسی وجود داشته و دیگر نیازی به تخریب کف و هزینه های مجدد نخواهد بود. جالب است بدانید گرد و غبار بر روی کف کاذب جذب نمی شود و هر زمان که لازم باشد امکان شستشوی کف کاذب وجود دارد. از دیگر مزایای مهم کف کاذب امکان جابجایی و تعویض آن بدون نیاز به هیچگونه تخریب میباشد.

کفپوش کاذب

بهترین ویژگی های کف کاذب

کف کاذب در رنگ های و طرح های متنوعی تولید و نصب میشوند و خریدار میتواند از بین صدها مدل، طرح مورد نظر خود را انتخاب نماید. نصب و پیاده سازی کف کاذب نیاز به هیچگونه تخریبی در کف نداشته پس از نصب نیز هر زمان که بخواهید به تاسیسات کف ساختمان دسترسی پیدا کنید کافی است پنل کف کاذب در منطقه مورد نظر را به راحتی بلند کنید. ابعاد این تایل ها معمولا ۶۰  و ۱۰۰ سانتی متر است. ارتفاع این تایل ها را میتوان تا حدود ۳ سانتی متر تنظیم و رگلاژ نمود. نصب سریع و آسان، قابلیت تحمل بار بالا، تسهیل در روند نصب و بهره برداری تاسیسات ساختمانی، هزینه نصب کم و صرفه اقتصادی، هزینه تعمیر و نگهداری کم، و انعطاف پذیری بالا و … از دیگر ویژگی های این محصولات مدرن است.

کف کاذب برای چه ساختمان هایی مناسب است؟

این نوع کف را میتوان در ساختمان های مختلف اعم از مسکونی، تجاری و اداری و همچنین سالن‌های اداری، سالن‌های کنترل، کارخانه‌های سیمان و … نصب نمود.

 

برچسب‌ها:

درج کامنت