رنگ سبز یکی از زیباترین و محبوب ترین رنگ ها در نقاشی ساختمان است که در تمام دنیا آن را به عنوان آرامش بخش ترین رنگ میشناسند. از طیف های مختلف این رنگ زیبا میتوانیم برای رنگ آمیزی اتاق نشمین، اتاق خواب، آشپزخانه و دیگر بخش های منزل استفاده کنیم. این رنگ زیبا با اغلب رنگ ها هارمونی و هماهنگی داشته و به همین دلیل یکی از بهترین رنگ ها در نقاشی ساختمان است. در ادامه این مطلب با کاربردهای مختلف این رنگ زیبا و تاثیر آن بر دکوراسیون خانه بیشتر آشنا می شوید. با ما همراه باشید.

مقدمه

رنگ سبز رنگ خوش بینی و امید است. این رنگ زیبا در تاریخ کهن به عنوان نمادی از خداپرستی شناخته میشد و از آن به عنوان رنگ عشقی ابدی یاد می شد. این رنگ زیبا همواره بیانگر احساسات مذهبی عرفانی بوده و به همین دلیل در معماری اسلامی بسیار از آن استفاده میشده است. همانطور که از آثار به جا مانده از دوره معماری اسلامی بر می آید رنگ سبز در کنار رنگ آبی رنگ های غالب در ساخت مساجد بوده اند. رنگ سبز نماد قدرت و قوت است و تماشای آن احساس رویش و زندگی دوباره را انسانها میدهد. رنگ سبز سرشار از آرامش، صلح و راحتی بوده و یکی از ایده آل ترین رنگ ها در نقاشی ساختمان است.

کاربرد رنگ سبز

روانشناسی رنگ سبز

رنگ سبز نماد طبیعت، جوانه زدن و تولدی دوباره است که لطافت، سرزندگی و شادابی را به ببیندگان خود القاء میکند. رنگ سبز یادآور باروری، رضایت، امید و آرامش بوده و طیف های مختلف آن مفاهیم متفاوتی در بردارند. این رنگ زیبا در طیف های رنگی میان رنگ های آبی و زرد قرار گرفته و یکی از رنگ های سرد است. رنگ سبز هنگامی که به سوی طیف رنگ آبی میرود معنوی تر بوده و وقتی به سمت رنگ زرد می رود احساس بهار و طبیعت را با خود به همراه می آورد.

تاثیر رنگ سبز بر جسم

رنگ سبز تاثیرات بسیار مثبتی بر جسم انسان دارد. این رنگ زیبا موجب آرامش اعصاب، عضلات، و ذهن انسان می شود و در واقع به عنوان یک رنگ شفابخش شناخته می شود. طبق تحقیقات انجام شده رنگ سبز میتواند به درمان سریع تر بیماران کمک کند و به همین دلیل از این رنگ در رنگ آمیزی بیمارستان ها استفاده می شود.  رنگ سبز سازگارترین رنگ با چشم انسان است و دید را تنظیم میکند. وقتی به رنگ سبز نگاه میکنیم نگاه ما به مسیر صحیح هدایت می شود و در واقع اعصاب چشم به حالت استراحت درمی آید.

کابرد رنگ سبز در نقاشی ساختمان

رنگ سبز یکی از منعطف ترین رنگ ها در نقاشی و معماری ساختمان است که میتوانید آن را در هر بخشی از خانه به کار ببرید. این رنگ زیبا هماهنگی و هارمونی دلپذیری بین جسم و ذهن برقرار کرده و آرامش دلپذیری در فضای خانه ایجاد میکند. رنگ سبز رنگی بسیار متناسب است که به راحتی با رنگ های مختلف ست می شود. میتوانید با خیال راحت این رنگ زیبا در کنار رنگ های مختلف دیگر به کار ببرید و از منظره دلنشنین آن لذت ببرید. سبز به هر میزان و مساحتی که استفاده  شود تاثیر دلپذیر خود را بر فضای خانه گذشاته و روشنایی را به خانه می آورد.

کاربرد تن های مختلف رنگ سبز در رنگ آمیزی خانه

همانطور که اشاره شد رنگ سبز را میتوانیم در بخش های مختلف خانه به کار ببریم. رنگ های سبز روشن و ملایم مانند سبز سیبی و یا سبز پسته ای برای اتاق خواب رنگی بسیار مناسب هستند که فضا را روشن تر و بزرگتر از آنچه هست نشان میدهند. اما تن های تیره تر رنگ سبز را باید به صورت محدود به کار برد زیرا استفاده بیش از حد از این رنگ های تیره احساس افسردگی را به شخص القاء میکنند. اگر میخواهید از رنگ سبز تیره برای رنگ آمیزی یک تک دیوار استفاده کنید بهتر است برای ایجاد تعادل دیوارهای دیگر را با رنگ سفید ترکیب کنید تا تعادل لازم برقرار شود. استفاده از رنگ قرمز در کنار این دو رنگ، زیبایی خاصی به فضا خواهد داد.

کاربرد رنگ سبز در رنگ آمیزی اتاق نشیمن

اتاق نشیمن معمولا شلوغ ترین و مهمترین بخش خانه است که تمامی اعضای خانواده و مهمانان را دور هم جمع میکند. رنگ سبز یکی از زیباترین و مناسب ترین رنگ ها برای رنگ آمیزی اتاق نشمین است. استفاده از رنگ سبز زیتونی در ورودی یا هال خانه مانند یک خوشامدگویی شیرین برای مهمانان بوده و بیانگر اوج خوش سلیقگی میزبان است. اگر این رنگ زیبا و دلنشین را برای رنگ آمیزی نشمین خانه خود انتخاب کردید میتوانید با قرار دادن مبلمان های چرمی و کوسن های پشمی این زیبایی را دوچندان کنید.

کاربرد رنگ سبز

کاربرد رنگ سبز در رنگ آمیزی اتاق خواب

رنگ سبز یکی از بهترین و پرطرفدارترین رنگ ها برای رنگ آمیزی اتاق خواب است. تن های روشن رنگ سبز برای اتاق خواب هایی با معماری و چیدمان سنتی و طراحی های گلدار منظره ای بسیار چشم نواز و آرامش بخش خلق میکند. رنگ آمیزی دیوارهای اتاق خواب با تن های تیره تر رنگ سبز مانند سبز نعنایی نیز انتخابی بسیار جذاب و دلنشین خواهد بود. سبز سیبی نیز از بهترین تن های رنگ سبز برای رنگ آمیزی اتاق خواب است که در عین آرامش بخشی سرشار از نشاط و شادابی است. به طور کلی برای استفاده از رنگ سبز در اتاق خواب دستتان باز است اما بهتر است از تن های روشن رنگ سبز برای این کار استفاده کنید.

کاربرد رنگ سبز

کاربرد رنگ سبز در سرویس بهداشتی

رنگ سبز برای رنگ آمیزی سرویس بهداشتی نیز رنگی بسیار ایده ال است. برای این کار بهتر است از تن سبز آبی این رنگ استفاده شود تا سکوت و تعادل لازم را در فضا برقرار میکند. از آنجایی که فضای سرویس های بهداشتی معمولا محدود و تنگ است این رنگ زیبا میتواند وسعت و آرامش بیشتری به فضا بدهد.

استفاد از رنگ سبز در اتاق کار

سبز یکی از بهترین انتخاب ها برای رنگ آمیزی اتاق کار است. این رنگ زیبا در عین ایجاد فضایی آرامش بخش و تسکین دهنده قدرت تصمیم گیری و خلاقیت را بیشتر میکند.

رنگ سبز در آشپزخانه

آشپزخانه یکی از مهمترین بخش های خانه است که زیبایی آن در زیبایی کل فضای خانه موثر است. رنگ سبز یکی از رنگ های جذاب و ایده آل برای رنگ آمیزی آشپزخانه است. تقریبا تمامی طیف های رنگی سبز برای این کار مناسب بوده و میتوان در بخش های مختلف آشپزخانه از آن استفاده کرد. این رنگ را میتوان برای کابینتها، دیوارها و یا سقف آشپزخانه انتخاب کرد.

کاربرد رنگ سبز

رنگ های مکمل رنگ سبز

رنگ سبز در کنار رنگ های مکمل خود جلوه ای بسیار زیباتر دارد. اگر نگاهی دقیق تر به طبیعی بیندازیم متوجه این همنشینی زیبای رنگ سبز در کنار دیگر رنگ ها می شویم. برای مثال هم جواری رنگ های زرد، سبز و نارنجی در فصل پاییز یکی از شگفت انگیزترین و زیباترین مناظر طبیعت را خلق میکنند. اگر به دایره رنگ نگاهی بیندازید میبینید که رنگ سبز و زرد و نارنجی رنگ هایی کناری هم هستند و در رنگ آمیزی نیز هارمونی و تناسبی زیبایی در کنار هم دارند. البته در این نوع رنگ آمیزی باید یکی از این سه رنگ غالب باشد. رنگ آبی نیز در کنار رنگ سبز قرار گرفته و ترکیب یه رنگ آبی، زرد و سبز نیز در کنار هم بسیار زیبا و چشم نواز است.

کاربرد رنگ سبز

ترکیب رنگ سبز با رنگ های سرد و گرم

اگر میخواهید فضایی سرد از رنگ سبز در خانه ایجاد کنید میتوانید رنگ سبز بسیار ملایم را در ترکیب با رنگ سفید قرار دهید. اگر میخواهید فضایی گرم از رنگ سبز ایجاد کنید میتوانید رنگ سبز تیره را با رنگ های گرمی چون رنگ قرمز ، قهوه‌ای و طلائی ترکیب نمایید. اگر میخواهید شادترین ترکیب رنگ سبز را در رنگ آمیزی خانه خود استفاده کنید بهترین کار استفاده از رنگ های نارنجی و بنفش در کنار رنگ سبز لیمویی است.

 

 

 

 

 

برچسب‌ها:

درج کامنت