تمیز کردن کاغذ دیواری برای زیبایی و حفظ دوام آن امری ضروری است اما بسیاری از افراد با شیوه صحیح تمیز کردن انواع کاغذ دیواری آشنا نیستند. کاغذ دیواری ها نیز باید مانند تمامی اجزاء دکوراسیون داخلی مرتبا گردگیری و تمیز شوند اما نحوه صحیح تمیز کردن کاغذ دیواری با توجه به جنس آن متفاوت است. در این مطلب شما را با نحوه تمیز کردن کاغذ دیواری آشنا کرده و نکاتی مهم و ضروری در این باره بیان کنیم. با ما همراه باشید.

برای اطلاع از چگونگی نصب انواع کاغذ دیواری و طرح پرسش های دیگر میتوانید با همکاران ما شماره ۰۹۱۹۵۵۷۵۳۵۱ (کلیک بر روی شماره جهت شماره گیری) آقای فرهانی تماس بگیرید.

مقدمه

کاغذ دیواری ها یکی از زیباترین و پرطرفدارترین دیوارپوش ها هستند که این روزها میتوانید انواع کلاسیک و مدرن آن را در خانه های ویلایی و آپارتمانی به فور ببینید. این دیوارپوش های زیبا محل خوبی برای تجمع گرد و خاک و انواع آلودگی ها هستند اما بسیاری از افراد به دلیل طرح و نقش و شلوغی کاغذ رنگی متوجه این آلودگی ها نمیشوند و در نتیجه به تمیز کردن و گردگیری کاغذ دیواری بیتوجهی میکنند. اگر به زیبایی کاغذ دیواری و بهداشت خانه خود اهمیت میدهید باید تمیز کردن کاغذ دیواری را جدی بگیرید. در ادامه بهترین روش های تمیز کردن کاغذ دیواری را توضیح میدهیم.

تمیز کردن کاغذ دیواری

ابتدا کاغذ دیواری را گردگیری کنید:

گردگیری مداوم و صحیح کاغذ دیواری هم موجب زیبایی آن و سلامت محیط می شود و هم به دوام کاغذ دیواری کمک میکند. پیش از تمیز کردن کاغذ دیواری باید ابتدا آن را گردگیری کنید. اگر بدون گردگیری شروع به تمیز کردن کاغذ دیواری کنید گرد و خاک به دیوار چسبیده و کاغذ دیواری سیاه و کثیف میشود. بنابراین ابتدا با گردگیری کاغذ دیواری شروع میکنیم. برای این کار ابتدا به سراغ جاروبرقی میرویم.

گردگیری کاغذ دیواری با جاروبرقی

براین این کار کافی است برس مخصوص را روی جاروبرقی نصب کنید و آن را بر روی کاغذ دیواری بکشید. این کار باید به آرامی انجام شود زیرا فشار بیش از حد دست میتواند موجب خط افتادن بر روی کاغذ دیواری شود. برس جاروبرقی را به آرامی از بالا به پایین بکشید تا تمام گرد و خاک به درون جاروبرقی برود.

این کار را میتوانید با جارو دستی هم انجام دهید اما باید دسته آن بلند باشد. ابتدا یک پارچه روی سر جارو ببندید و سپس آن را به آرامی و از بالا به پایین روی کاغذ دیواری بکشید. اگر دسته جارو به اندازه کافی بلند نیست میتوانید با بالا رفتن از نردبان خود را به قسمت های بالایی دیوار برسانید و آنجا را هم تمیز کنید. برای این کار کافی است یک دستمال خشک در دست گرفته و تمامی بخش بالایی دیوار را گردگیری کنید. در این روش چون هیچ واسطه ای بین دست شما و دیوار نیست کاغذ دیواری بهتر تمیز خواهد شد.

تمیز کردن کاغذ دیواری

اگر گردگیری کفایت نمیکند و بر روی کاغذ دیواری لکه هایی مشاهده میشود باید وارد مرحله تمیز کردن شویم. برای تمیز کردن کاغذ دیواری ابتدا باید لکه هایی روی آن را از بین ببریم. در این مرحله به سراغ پاک کردن لکه های مختلف روی کاغذ دیواری مانند اثر انگشت، لکه های چربی، لکه های مداد رنگی و … میرویم.

کاغذ دیواری انواع مختلفی دارند و برخی از آنها قابل شستشو و برخی غیر قابل شستشو میباشند. خوشبختانه اغلب کاغذ دیواری هایی که این روزها در خانه های نصب می شوند قابل شستشو میباشند. اگر کاغذ دیواری قابل شستشو بود میتوانیم آن را با استفاده از محلول آب و صابون و یا پودر تالک و سدیم پر‌کربنات و یادیگر شوینده های تمیز کنیم تا تمام لکه های روی آن از بین بروند. برای کاغذ دیواری های غیر قابل شستشو باید از راهکارهای دیگری مانند اتوی داغ و دستمال کاغذی و … استفاده کنیم.

تمیز کردن کاغذ دیواری

نحوه شستشوی کاغذ دیواری

لکه های روی کاغذ دیواری را متناسب با نوع لکه تمیز کنید و سپس میتوانید اقدام به شستشوی آن نمایید. برای شستن کاغذ دیواری باید محلولی از یک سطل آب ولرم و کمی مایع ظرفشویی درست کنید و سپس کار را شروع کنید.

نکته مهم

برای این کار ابتدا کمی از محلولی که تهیه کردید را روی بخش کوچکی از کاغذ دیواری که در معرض دید نیست بمالید تا مطمئن شوید به آن آسیبی نمیزند. اگر مشکلی نبود میتوانید از محلول برای تمیز کردن کل کاغذ دیواری استفاده کنید.

روش صحیح شستن کاغذ دیواری

شستن کاغذ دیواری طی سه مرحله انجام میشود. در مرحله اول یک اسفنج نرم را درون محلول فرو کنید و سپس آن را بچلانید. حالا اسفنج را روی بخشی از کاغذ دیواری بکشید و سپس در مرحله دوم با اسفنج تمیز دیگری که تنها با آب خیس و سپس چلانده شده اثر اسفنج قبلی را تمیز کنید. تمام بخش های مختلف کاغذ دیواری را به همین روش تمیز کنید تا کل آن تمیز شود. این دو اسفنج نباید بیش از خیس باشند زیرا این کار به کاغذ دیواری آسیب میزند. در مرحله سوم باید کاغذ دیواری را خشک کنید. برای این کار میتوانید از یک اسفنج کاملا خشک و نرم استفاده کنید. در صورت نیاز این سه مرحله را چند بار تکرار کنید تا دیوار کاملا تمیز شود.

تمیز کردن کاغذ دیواری

نکات پایانی

دقت داشته باشید که برای گردگیری و شستن کاغذ دیواری حتما باید دست خود را از بالا به پایین بکشید. همچنین برای شستن کاغذ دیواری هیچگاه از سفید کننده های قوی استفاده نکنید زیرا این کار به بافت کاغذ دیواری آسیب جدی وارد میکند.

برچسب‌ها:

درج کامنت