یکی از مشکلاتی که هر نقاش ساختمانی در طول کار رنگ آمیزی خود با آن مواجه شده است دردسرهای ریختن رنگ بر روی لباس خود، کفپوش، شیشه، سرامیک و سطوح دیگر است. البته این مشکل نه تنها برای نقاشان ساختمان بلکه برای همه ما ممکن است پیش آمده باشد. اگر شما هم با چنین مشکلی مواجه شدید به هیچ وجه نگران نشوید زیرا برای پاک کردن لکه هر نوع رنگ راهکار بخصوصی وجود دارد که در این مطلب میخواهیم این راهکارهای آسان را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

چگونه لکه رنگ پلاستیکی را برطرف کنیم؟

آیا میتوان لکه رنگ پلاستیکی را پاک کنیم؟ پاسخ مثبت است. برای این کار اولین کاری که باید بکنید تراشیدن اضافی رنگ از روی سطح مورد نظر است. حالا کمی نفت خام روی محل رنگ بمالید و سپس با پنبه آن را پاک نمایید. در پایان محل مورد نظر را با آب گرم و صابون بشویید و مجددا با آب تمیز کنید.

نحوه پاک کردن لکه های رنگ روغنی از روی پارچه

اگر لکه رنگ روغنی خشک شده و قدیمی باشد نمیتوان آن را پاک کرد اما اگر رنگ به تازگی روی سطح ریخته شده و هنوز خشک نشده میتوانید با این روش آن را برطرف کنید: ابتدا اضافه رنگ را به وسیله یک جسم تیز مانند چاقو از روی سطح پارچه جدا کنید سپس پنبه ای آغشته به تربانتین را روی محل لکه بمالید. حالا یک پنیه تمیز برداشته و روی محل لکه بکشید و اینقدر این دو مرحله را تکرار کنید تا لکه پاک شود. در پایان اگر هنوز اثر رنگ بر روی پارچه باقی بود باید آن را با آب گرم و پودر لباسشویی بشویید تا لکه کاملا برطرف شود.

چگونه لکه رنگ را از روی سرامیک برطرف کنیم؟

گاهش اوقات ممکن است در هنگام رنگ آمیزی دیوارها یا سقف خانه مقداری رنگ بر روی کفپوش و سرامیک خانه بریزد که باید خیلی سریع برای پاک کردن آن اقدام نمایید. برای این کار اول باید سرامیک را با تی رنگ تمیز کرد. با این روش رنگ های پلاستیکی به راحتی پاک میشوند. برای برطرف کردن لکه رنگ روغنی از روی کفپوش سرامیک ابتدا باید اضافی رنگ را به وسیله یک لیسه یا کاردک بردارید تا پاک شود و اگر رنگ پاک نشد کافی است مقداری تینر فوری ده هزار روی آن بریزید. حالا به سرعت محل مورد نظر را با یک دستمال و لباس کهنه تمیز کنید تا رنگ کاملا پاک شود. برای انجام این کار حتما دستکش بپوشید تا دستتان آسیبی نبیند. به طور کلی توصیه میکنیم که پیش از شروع رنگ آمیزی کفپوش را با نایلون کاملا بپوشانید تا دیگر دچار دردسر پاک کردن لکه رنگ نشوید.

بهترین روش برای پاک کردن رنگ از روی شیشه

هنگام رنگ آمیزی دیوارهای نزدیک به پنجره ممکن است مقداری رنگ روی شیشه بریزد که باید خیلی سریع آن را پاک کنید. برای این کار حتما باید تیغ شیشه داشته باشید تا رنگ های پاشیده را از روی شیشه جدا کنید. راهکار دیگر استفاده از آب و مایع ظرفشویی و تیغ (تراش) است. برای این کار ابتدا مخلوط آب و مایع ظرفشویی را به وسیله یک اسفنج نرم روی شیشه بمالید تا لکه نرم شده و به وسیله تیغ به راحتی از سطح شیشه جدا شود.

راهکار دیگر

برای برطرف کردن لکه های ریز رنگ مخصوصا رنگ های روغنی از روی شیشه به یک حلال شیمیایی نیاز دارید. الکل بهترین حلال برای پاک کردن لکه های رنگ روغنی از روی شیشه است. میتوانید الکل را با یک پارچه بر روی لکه های رنگ بکشید یا از پدهای لاک پاک کن رایج استفاده کنید. اگر هیچکدام از راهکارها برای پاک کردن لکه رنگ از روی شیشه موثر نبود باید به سراغ اسپری های مخصوص پاک کننده رنگ روی شیشه یا اسپری های گاز شور برویم که برای خرید آن میتوانید به مراکز خرید بزرگ، مراکز فروش لوازم جانبی ماشین یا کارواش ها مراجعه کنید.

نحوه پاک کردن لکه رنگ از روی فرش

بهترین راهکار برای برطرف کردن لکه رنگ از روی قالی استفاده از تربانتین است. پنبه ای را آغشته به تربانتین کرده و بر روی لکه بمالید وسپس با پنبه تمیز دیگری آن را پاک کنید. اگر لکه کاملا پاک نشد مجددا همین کار را تکرار کنید تا لکه کاملا برطرف شود. اگر رنگ از نوع رنگ های با پایه آب باشد میتوانید با استفاده از آب گرم و کمی مواد شوینده لکه را نرم کنید. صبر کنید تا رنگ نرم شود سپس با چاقو اضافی رنگ را از روی قالبی بردارید. اگر رنگ نرم نشده بود میتوانید از بخارشو برای نرم کردن آن استفاده نمایید.

رفع لکه رنگ روغنی از روی فرش

برای پاک کردن لکه رنگ های روغنی از روی فرش ابتدا با یک دستمال کاغذی جرم رنگ را بردارید سپس روی لکه رنگ مقداری آرد بپاشید و چند ساعت صبر کنید تا آرد رنگ را به خود جذب کند. سپس آرد را جارو کنید و اگر هنوز لکه رنگ باقی بود باز هم آرد روی آن بریزید و همین کار را به مدت طولانی تری تکرار کنید. در پایان نیز با یک دستمال آغشته به تربانتین یا تینر میتوانید لکه رنگ را کاملا برطرف نمایید. در نهایت برای رفع بوی بد حلال و رنگ از روی قالی میتوانید از پودر جوش شیرین کمک بگیرید.

چگونه لکه رنگ را از روی لباس برطرف کنیم؟

اگر هنگام رنگ آمیزی خانه مقداری رنگ روی لباس شما ریخت باید سریعا لباس را از تنتان در آورده و برای رفع لکه آن اقدام کنید. زمان برای رفع این مشکل بسیار مهم است پس پیش از خشک شدن رنگ این راهکار را انجام دهید: ابتدا باقیمانده اضافی رنگ را با یک چاقو بردارید تا رنگ بیشتر پخش نشود. اگر رنگ پلاستیکی باشد با یک دستمال کاغذی خیس هم میتوان آن را پاک کرد اما اگر رنگ روغنی است باید دستمال کاغذی را آغشته به نفت یا تینر روغنی کنید و سپس روی لباس بکشید تا رنگ پاک شود. در پایان لباس را در ماشین لباسشویی بشویید.

نحوه برطرف کردن لکه رنگ از روی لباس سفید

پاک کردن لکه رنگ از روی لباس سفید کمی سخت تر است. برای این کار باید لباس سفید را در مخلوط آب داغ و پودر قرار داده و بگذارید نیم ساعت در آن بماند. اگر لکه کاملا پاک نشد باید دوباره لباس ها را در همین مخلوط آب گرم و پودر قرار دهید و سپس با آب خیلی داغ بشویید. در نهایت لباس را با ماشین لباسشویی هم بشویید تا کاملا تمیز شود. سفید کننده های بدون کلر و حاوی اکسیژن نیز برای پاک کردن لکه های رنگ از روی لباس سفید بسیار موثر هستند اما برای این کار به هیچ وجه از سفید کننده‌های بسیار قوی استفاده نکنید زیرا بافت پارچه را خراب میکنند. در این روش باید مخلوطی از آب سرد و پودر سفید کننده بدون کلر درست کرده و لباس سفید را به مدت نیم ساعت در آن قراردهید. در پایان لباس را در ماشین لباسشویی بگذارید و با پودر لباسشویی کاملا بشویید.

برای پاک کردن لکه رنگ از لباس های رنگی چه کنیم؟

برای پاک کردن لکه رنگ از روی لباس های رنگی بهتر است از یک پاک کننده ضدعفونی مانند الکل، یا هر حلال دیگر حاوی الکل یا اسپری مو استفاده کنید. یک تکه پارچه سفید تمیز را آغشته به حلال مورد نظر نموده و به صورت ضربه ای بر روی لکه رنگی روی لباس بزنید. چند دقیقه این کار را ادامه دهید تا لباس کاملا تمیز شود. سپس لباس را به صورت دستی و با آب گرم بشویید و در پایان نیز آن را در ماشین لباسشویی و با تنظیمات معمولی بشویید. اگر لکه رنگ هنوز روی لباس بوده مراحل بالا را مجددا تکرار کنید. میتوانید مخلوطی از آب خیلی داغ با پودر شستشوی لباس مخصوص درست کرده و لباس را در آن قرار دهید. بگذارید لباس نیم ساعت در این محلول بماند تا لکه ها به راحتی برطرف شوند. در نهایت لباس را مجددا در ماشین لباسشویی با تنظیمات معمولی بشویید.

چگونه رنگ را از روی چرم پاک کنیم؟

ساده ترین راهکار برای حل این مشکل استفاده از پولیش چرم است. اگر این راهکار موثر نبود میتوانید کمی الکل روی یک حوله ریخته و سپس با آن محل لکه را مالش دهید تا لکه رنگ برطرف شود. توجه داشته باشید که الکل زیاد موجب خشک شدن چرم میشود.

بهترین راهکار برای پاک کردن رنگ قدیمی از روی وسایل

اگر از ظاهر قدیمی وسایل رنگ شده تان خسته شده اید و میخواهید رنگ تازه ای بر روی آنها بزنید باید ابتدا رنگ قدیمی را از روی آنها پاک کنید. برای این کار خودتان میتوانید یک پاک کننده رنگ بسازید. برای ساخت پاک کننده رنگ قدیمی کافی است محلولی از آب و سرکه درست کرده و بگذارید تا بجوشد. سپس وسیله رنگ شده را به مدت یک ساعت درون این محلول قرار دهید. پس از گذشت یک ساعت لایه های قدیمی رنگ به راحتی از روی شی مورد نظر جدا میشود.

چگوه رنگ اسپری شده را از روی بدنه خودرو برطرف کنیم؟

برای رفع لکه رنگ اسپری شده بر روی ماشین بهتر است از استون یا پاک کننده لاک ناخن استفاده کنید زیرا این حلال ها کمترین آسیب را به رنگ اصلی وارد میکنند. در صورت نبود این حلال ها رقیق کننده لاک و استون خالص نیز برای این کار مناسب هستند. در صورت نبود هیچ یک از این حلال ها میتوانید از بنزین و گازوییل استفاده نمایید اما ابتدا از عدم تاثیر بد این حلال ها بر روی رنگ اصلی و بدنه ماشین اطمینان حاصل کنید هر چند در اغلب موارد استفاده از این حلال ها توصیه نمیشود.

نکته مهم

اگر رنگی به اشتباه بر روی خودرو شما ریخته یا اسپری شده میتوانید با استفاده از حلال های موجود در آن را پاک کنید اما به این نکته دقت کنید که اتدا حلال را روی نقطه کوچکی از ماشین تست کنید تامطئین شوید هیچ آسیبی به رنگ اصلی و بدنه ماشین وارد نمیکند.

روش کار

ابتدا باید یک پارچه نرم مثل حوله تهیه کنید که به خوبی مرطوب شده باشد. ممکن است حوله سریعا خشک شود که در چنین شرایطی باید خیلی سریع آن را با استون و یا پاک کننده ناخن مرطوب کنید. وقتی حوله را با استون مرطوب کردید آن را به آرامی و به صورت دایره ای بر روی رنگ اسپری شده بر روی خودرو و اطراف آن بکشید و مجددا پارچه را عوض کنید تا لکه کاملا تمیز شود برای این کار به هیچ وجه از پارچه های زبر و خشک استفاده نکنید زیرا به رنگ اصلی خودرو آسیب میزنند. در پایان ماشین را کاملا بشویید تا اثری از حلال روی بدنه خودرو نماند.

نکته پایانی

اگر در حال رنگ آمیزی نیاز به استفاده از دو رنگ بود ممکن است یک رنگ به اشتباه وارد مرز رنگ دیگری شود مثل زمانی که در حال رنگ آمیزی پنجره ها و دیوار اطراف آن هستیم. در این حالت اگر رنگ خشک شده برای تمیز کردن آن میتوانید از تینر روغنی استفاده کنید اما برای این کار به هیچ وجه از تینر فوری استفاده نکنید زیرا به رنگ اصلی نیز آسیب میزند.

.

برچسب‌ها:

درج کامنت