چگونه رنگ را از روی فلزات پاک کنیم؟

چگونه رنگ را از روی فلزات پاک کنیم؟

پاک کردن رنگ از روی فلزات با آب جوش

اگر رنگ بر روی اتصالات، لولا، دستگیره و … مانده و کهنه شده بهترین و ارزانترین راهکار برای پاک کردن آن استفاده از آب جوش است. در ادامه شیوه صحیح پاک کردن رنگ از روی فلزات با آب جوش و مراحل آن را برای شما شرح داده ایم. با ما همراه باشید.

به چه ابزاری نیاز داریم؟

برای اجرای این روش ابتدا به یک ظرف آلومینیوم قلع نیاز دارید. از آنجایی که شما قرار است قطعات فلزی را چند ساعتی در این ظرف بجوشانید بهتر است از ظرفی که برای شما چندان مهم نیست استفاده کنید زیرا بعد از انجام کار ممکن است ظرف آلومنیومی مورد نظر دیگر قابل استفاده نباشد.

سایر ابزار لازم:

کاردک یا کاتر، یک سینی آلومنیومی، پارچه بدون کرک، آب جوش

برای تمیز شدن بهتر سطوح مورد نظر بهتر است این ابزار را نیز دم دست داشته باشید:

ظرف، جوش شیرین و برس دندانه نرم

چگونه رنگ را از روی فلزات پاک کنیم؟

مراحل تمیز کردن رنگ از روی قطعات فلزی

آب جوش را روی سطح فلز بریزید.

آب را روی اجاق گاز بگذارید تا به جوش بیاید. سپس آب جوشیده را به آرامی بر روی فلز مورد نظر بریزید. برا این کار ابتدا باید قطعه را در ظرف آلومینیوم قلع، روی یا استیل گذاشته باشید.

بگذارید قطعه در آب جوش بماند تا رنگ حباب دهد.

بگذارید قطعه فلزی مورد نظر بین ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب جوش بماند و خیس بخورد. اگر ظرفی که استفاده کرده اید فلزی است بهتر است دما را افزایش دهید.

تا زمانی که رنگ حباب نداده به قطعه دست نزنید. اغلب قطعات در کمتر از ۵ دقیقه حباب میدهند ولی اگر در این زمان رنگ حباب نداد میتوانید آب جوش بیشتری روی قطعه فلزی مورد نظر بریزید.

رنگ خیس خورده را با کاردک پاک کنید.

وقتی رنگ حباب داد یعنی به اندازه کافی خیس خورده است. حالا میتوانید همانطور که ظرف در آب است به وسیله کاردک رنگ را به آرامی از سطح فلز جدا کنید. برای پیشگیری از سوختگی حتما دستکش بپوشید.

وقتی بیشتر رنگ از سطح جدا شد میتوانید قطعه فلزی را از آب بیرون بیاورید و باقی رنگ را با کاردک یا برس تمیز کنید. برس های استیل یا فلزی برای این کار به هیچ وجه مناسب نیستند زیرا سطح فلز را خراشیده می کنند.

سطح فلز را با پارچه ای بدون کرک پاک کنید.

پس از پاک شدن رنگ از روی فلز میتوانید باقی آلودگی و لکه ها را با پارچه ای بدون کرک تمیز کنید. اگر بعد از این مرحله هنوز بر روی فلز رنگ مانده باید این مراحل را از اول تکرار کنید. برای جداسازی آسان تر رنگ از روی فلز میتوانید کمی جوش شیرین به آب جوش اضافه کنید.

پاکسازی کامل لکه ها از روی فلز

معمولا بر روی سطح فلزهای قدیمی لکه های سیاهی دیده می شود که میتوانید پس از جداسازی کامل رنگ از روی فلز این لکه ها را نیز پاک کنید.

اگر قطعه فلزی شما خیلی بزرگ باشد دیگر نمیتوانید آن را در ظرف جای دهید. برای پاک کردن قطعات فلزی بزرگ بهتر است ابتذا با کاردک رنگ را از سطح جدا کنید. برای این کار به یک کاردک بزرگ و سنگین نیاز خواهید داشت.

برچسب‌ها:
  1. آب جوش لازم نیست کافیه برای رنگ های پلاستیکی با یک تیکه پارچه داخل آب نسبتا گرم بزنید و روی قطعات فلزی بکشید تا رنگ پاک بشه. اما برای رنگ های روغنی هم کافیه تینر روغنی یا تینر ۱۰ هزار بخرید و با یک تیکه پارچه دستگیره درب، قطعات فلزی رو تمیز کنید. البته برای دستگیره درب از تینر فوری ده هزار استفاده نکنید.

درج کامنت