نقاشی ساختمان یکی از بهترین ترفندهای زیباسازی و نوسازی خانه است اما رنگ آمیزی دیوارهای خانه مشکلاتی نیز به دنبال دارد که یکی از مهمترین آنها ماندگار شدن بوی بد رنگ به مدت طولانی در فضای خانه است. شدت و میزان ماندگاری بوی بد رنگ بسته به نوع رنگ متفاوت است اما به طور کلی استشمام بوی رنگ به مدت طولانی برای هیچ کس خوشایند نیست و در برخی از افراد حتی موجب بروز واکنش های آلرژیک و حالت تهوع و سرگیجه می‌شود. در این مطلب قصد داریم شما را با راهکاریی ساده برای برطرف کردن بوی بد رنگ از خانه آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

مقدمه

رنگ آمیزی خانه در هر زمانی که انجام شود قطعا بوی آن تا مدتی در خانه خواهد ماند. معمولا نقاشان رنگ آمیزی ساختمان را در فصول گرم سال انجام میدهند تا هم رنگ به سرعت خشک شود و هم بوی آن سریعتر از بین برود. اگر رنگ آمیزی خانه را در فصل گرم سال انجام شود کافی است پنجره‌های خانه را چند وقتی باز بگذارید تا بوی آن هر چه سریعتر برطرف شود اما در فصول سرد سال قطعا نمیتوان درها و پنجره ها را برای مدت طولانی باز گذاشت. در این شرایط نیز راهکارهایی برای رهایی از بوی بد رنگ وجود دارد که در ادامه مهمترین آنها را ذکر کرده ایم:

استفاده از زغال برای برطرف کردن بوی بد رنگ

زغال چوب یکی از بهترین مواد برای برطرف کردن بوی رنگ است. برای این کار کافی است چند ظرف پر از زغال را در بخش های مختلف خانه قرار دهید تا بوی بد رنگ را سریعا به خود جذب کنند. وقتی بوی بد رنگ از بین رفت باید تمامی زغال ها را جمع آوری کرده و به بیرون از خانه منتقل کنید زیرا این زغال ها دیگر قابل استفاده نیستند.

بوی بد رنگ

استفاده از آمونیاک برای برطرف کردن بوی رنگ

آمونیاک نیز برای برطرف کردن بوی بد رنگ ماده ای بسیار موثر است. برای این کار ابتدا داخل ظرفی مناسب مقداری آب سرد ریخته و سپس یک یا چند قاشق آمونیاک به آن اضافه کنید. این ظرف را در مکان رنگ آمیزی شده بگذارید و ۲۴ ساعت آنجا بماند. سپس ظرف را برداشته و تخلیه کنید و با روشن کردن تهویه مطبوع هوای خانه را بهتر کنید.

پیاز و رفع بوی رنگ

در این روش تنها باید مقداری پیاز حلقه حلقه شده (بسته به مساحت مکان مورد نظر از ۲ یا ۴ پیاز استفاده کنید) را درون چند ظرف آب بگذارید و در نقاط مختلف خانه ای که به تازگی رنگ آمیزی شده قرار دهید. بهتر است برای این کار از پیاز سفید استفاده کنید زیرا نسبت به پیاز بنفش بوی رنگ را بیشتر به خود جذب میکند. این کار نه تنها بوی بد رنگ را از بین میبرد بلکه موجب ضد عفونی شدن هوای خانه نیز میشود. این روش را به افرادی که به بوی پیاز حساسیت دارند اصلا توصیه نمیکنیم زیرا وقتی پیاز در مجاورت دیوار رنگ آمیزی شده قرار میدهید بوی بسیار شدید از آن متصاعد میشود.

 بوی بد رنگ

استفاده از وانیل و روغن نعناع

ترکیب وانیل و روغن نعناع نیز میتواند در از بین بردن بوی بد رنگ به ما کمک کند. برای این کار شما باید چند عدد توپ پینگ پنگ، مقداری پنبه و کمی روغن نعناع و وانیل آماده کنید. پنیه را بر روی تمام سطح توپ های پینگ پنگ بچسبانید به طوری که کاملا آن را پوشش دهد. سپس توپهای آماده شده را آغشته به ترکیب روغن نعناع و وانیل نمایید. اگر توپ پینک پنگ در خانه ندارید میتوانید تنها کمی محلول آب، روغن نعناع و پودر وانیل درست کرده و آن را در چند ظرف مختلف بریزید و در بخش های مختلف خانه رنگ شده بگذارید تا بوی بد رنگ کاملا از بین برود.

رفع بوی رنگ با دانه قهوه

دانه های قهوه را میتوان برای نظافت و خوشبو کردن منزل استفاده کرد. برای این کار کافی است دانه های قهوه را در ظرف‌های جدا گانه ریخته و در بخش های مختلف خانه رنگ شده قرار دهید تا تمام بوی رنگ را به خود جذب نماید. اگر دانه قهوه ندارید پودر قهوه نیز عملکردی مشابه دارد و میتوانید همین کار را با پودر قهوه نیز انجام دهید.

بوی بد رنگ

برای رفع بوی رنگ شمع روشن کنید!

روشن کردن شمع های معطر یکی از بهترین راهکارها برای رفع بو بد رنگ از خانه است. اگر در خانه شمع معطر ندارید میتوانید به جای آن از شمع های معمولی استفاده کنید تنها کافی است این شمع ها را به روغن معطر آغشته کرده و سپس آن را روشن کنید. در صورت نبود روغن معطر نیز روشن کردن همان شمع معمولی نیز راهگشا بوده و میتواند بوی بد رنگ را در هوای خانه از بین ببرد.

آب بوی رنگ را از بین میبرد:

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما آب هم میتواند در رفع بوی رنگ از خانه راهگشا باشد. برای این کار تنها کافی است در اتاق های مختلف خانه، ظرف آب سرد بگذارید. این کار هم موجب رفع بوی نامطبوع رنگ میشود و هم در دفع مواد شیمیایی و سمی موثر است.

لیموترش و رفع بوی رنگ

لیموترش نه تنها یک ماده خوراکی با ارزش بلکه ماده ای بسیار پرکاربرد در نظافت خانه است. از لیموترش و دیگر مرکبات میتوان برای رفع بوی رنگ از خانه نیز استفاده کرد. برای این کار میتوانید از لیمو و آب سرد و یا لیموی خالی استفاده کنید. کافی است چند لیمو را برش داده و در بخش های مختلف خانه رنگ شده قرار دهید و یا این برش ها را در چند ظرف آب ریخته و در بخش های مورد نظر بگذارید. اتاق های رنگ شده خانه قرار دهید. اگر از آب سرد برای این کار استفاده کنید بهتر است زیرا هم بوی بد رنگ را زودتر از بین میبرد و هم خانه را ضدعفونی میکند. اگر در خانه لیموی تازه نبود میتوانید به جای آن از آب لیمو استفاده کنید.

بوی بد رنگ

استفاده از محلول جوش شیرین و آب سرد برای رفع بوی نگ

جوش شیرین در برطرف کردن بوهای بد بسیار موثر است و میتوان از آن برای برطرف بوی بد لباس‌های کهنه، بوی بد فرش و حتی بوی فضای خانه رنگ شده استفاده کرد. در این روش تنها باید مقداری جوش شیرین را در آب سرد حل کرده و در ظرف‌هایی مجزا بریزید. این ظرف ها را در بخش های مختلف خانه رنگ شده بگذارید تا بوی رنگ پکاملا از بین برود.

سرکه

آخرین راهکار خانگی برای برطرف کردن بوی بد رنگ استفاده از سرکه سفید یا سرکه معمولی میباشد. برای این کار باید سرکه در آب سرد حل کنید و این محلول را در ظرف هایی مجزا بریزید. این ظرف ها را در گوشه و کنار اتاق های رنگ شده قرار دهید تا بوی بد رنگ را کاملا از بین ببرند. سرکه خود بوی تندی دارد بنابراین ممکن است در ابتدا بوی آن شما را آزاد دهید اما بعد از چند ساعت این بوی بد کاملا از بین رفته و بوی بد رنگ نیز از هوا برطرف میشود.

سخن پایانی

توصیه میکنیم برای رنگ آمیزی دیوارهای خانه از رنگ هایی با پایه طبیعی مانند رنگ های روغنی و گیاهی استفاده کنید زیرا رنگ های شیمیایی به مرور زمان آسیب های جدی به سلامت انسان وارد میکنند.

 

برچسب‌ها:

درج کامنت