ماندگاری رنگ روی دیوار به عوامل متعددی بستگی دارد که از مهمترین آنها میتوان به نوع رنگ، ترکیب مناسب، پرداخت نهایی و دوام رنگ اشاره کرد. هر چند اغلب افراد تنوع و تغییر در دکوراسیون داخلی را دوست دارند اما رنگ آمیزی دیوارها به دلیل هزینه و دردسرهایی که دارد هر چه ماندگاری بیشتری داشته باشد از نظر اقتصادی به صرفه تر خوهد بود. حفظ ماندگاری و زیبایی رنگ دیوارها مخصوصا در منازلی که کودکان نوپا و یا حیوانات خانگی زندگی میکنند اهمیت بیشتری پیدا میکند. در این مطلب شما را با مهمترین راهکارهای حفظ ماندگاری و زیبایی رنگ بر روی دیوار آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

جهت نقاشی ساختمان با بهترین رنگ و با کیفیت بالا و ماندگاری بالا با شماره ۰۹۱۲۴۷۱۰۸۲۷ (کلیک بر روی شماره جهت شماره گیری) آقای قانع تماس بگیرید.

انتخاب رنگ باکیفیت

برای ماندگاری رنگ روی دیوار پیش از چیز باید رنگ مناسب و باکیفیت انتخاب کنید. یک رنگ باکیفیت معمولا گران تر از رنگ های معمولی بوده و وزن آن نیز بیشتر است. بهترین رنگ ها رنگ هایی هستند که حاوی آب کمتر، جامدات بیشتر و اکسید تیتانیوم و رزین باشد. وقتی از این رنگ ها برای رنگ آمیزی دیوار استفاده کنید لایه ضخیم تری از رنگ بر روی دیوار قرار گرفته و در نتیجه سطح آن مقاوم تر خواهد بود.  زیبایی و کیفیت این رنگ ها تا مدت های طولانی حفظ شده و نیازی به رنگ آمیزی مجدد نخواهد بود.

ماندگاری رنگ های روغنی و رنگ های با پایه آب

رنگ های پایه روغنی و رنگ های پایه آب آورده یا همان رنگ با پایه اکریلیک پرکاربردترین رنگ ها در نقاشی ساختمان هستند. رنگ های روغنی ماندگاری خوبی دارند اما تمیز کردن آنها سخت بوده و زود زرد می شوند. از طرفی رنگ های روغنی به محیط زیست نیز آسیب میرسانند. ساخت رنگ های پایه آبی در سال های اخیر پیشرفت بیشتری داشته و تمیز کردن آنها نیز بسیار راحت است. از دیگر مزایای رنگ های آبی بی خطر بودن آنها برای محیط زیست است. در اغلب موارد رنگ های پایه آبی بهترین انتخاب برای نقاشی ساختمان هستند.

تاثیر پرداخت نهایی رنگ بر روی ماندگاری آن

ماندگاری رنگ روی دیوار به پرداخت رنگ نیز بستگی دارد. برای منازلی که کودکان و حیوانات خانگی در آن زندگی میکنند پرداختی با حداقل درخشش انتخاب کنید زیرا تمیز کردن آن بسیار آسان خواهد بود. پرداخت پوست تخم مرغی پرداختی با درخشش کم و مناسب برای این کار است. جلا نیز پرداختی با درخشش حداقل است. برای چنین دیوارهایی پرداخت های بازتاب کننده انتخاب مناسبی نخواهد بود زیرا نازیبایی های روی دیوار را بیشتر نشان میدهند.

تعمیر آسیب های دیوار رنگ خورده

رنگ روی دیوارها به مرور زمان ممکن است آسیب های زیادی ببیند. از شیطنت بچه ها گرفته تا لکه های ناخواسته ای که ممکن است بر روی سطح دیوار ایجاد شود همگی میتوانند لکه ها و آسیب های زیادی به رنگ روی دیوارها وارد کنند که زیبایی و درخشندگی اولیه آنها را از بین میبرد. در اولین فرصت باید برای رفع این لکه ها اقدام کنید تا ماندگاری رنگ روی دیوار بیشتر شود. برای این کار بهتر است از پاک کننده های قوی و غیر سمی استفاده کنید و در صورتی که لکه ها کاملا از بین نرفت باید بخش آسیب یده را مجددا رنگ آمیزی کرد.

البته رنگ آمیزی مجدد بخش خاصی از دیوار کاری مشکل است و این ناحیه معمولا پس از رنگ آمیزی مثل یک وصله ناجور روی دیوار خودنمایی میکند. ضخامت و غلظت رنگ روی این بخش متفاوت از سایر بخش ها بوده و همین مساله میزان روشنایی آن را متفاوت از بقیه سطح دیوار میکند. برای رفع کامل این مشکل بهترین راهکار رنگ آمیزی مجدد کل سطح دیوار است اما در صورتی که قادر به انجام این کار نیستید میتوانید تنها قسمت آسیب دیده را رنگ آمیزی کرده و با استفاده از یک قلم مو فومی لبه های آن را روی سطح پیرامونش هاشور بزنید. اگر برای این کار از رنگ های روشن یا متوسط استفاده کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت.

یک دیوار را برای بازی بچه ها در نظر بگیرید!

اگر کودک دلبندی دارید که عادت دارد روی دیوارها نقاشی بکشد به شما پیشنهاد میکنیم یکی از دیوارهای اتاقش یا یکی از دیوارهای  عمومی خانه را شبیه به یک تخته سیاه رنگ کنید تا فرزندتان هر چه قدر دلش بخواخد روی دیوار نقاشی بکشد و آن را خط خطی کند. البته باید به او یاد بدهید که تنها و تنها بر روی همین یک دیوار میتواند نقاشی بکشد و باقی دیوارها را باید تمیز بماند.

انتخاب رنگ ماندگار برای رنگ آمیزی خانه

رنگ های ماندگار تنها شامل رنگ های خنثی نمی شوند. شما میتوانید حتی رنگ سفید ماندگار و درخشانی بر روی دیوارهای خانه بزنید به ظرطی که رنگ مورد نظر باکیفیت و جلاخورده باشد. ماندگاری رنگ های کم رنگ و متوسط بیش از رنگ های تیره است بنابراین توصیه میکنیم رنگ های تیره را برای رنگ آمیزی خانه خود انتخاب نکنید.

ماندگاری رنگ بر روی سقف

برای رنگ آمیزی خانه باید رنگ باکیفیتی نیز برای سقف انتخاب کنید مخصوصا وقتی در خانه کودکانی بازیگوش دارید که عادت دارند توپ ها و عروسک هایشان را تا سقف خانه بالا بیندازند. توصیه می شود برای رنگ آمیزی سقف خانه از رنگ های قابل شستشوی جدید استفاده کنید تا برای تمیز کردن آنها راحت باشید. رنگ های باکیفیت کمتر آسیب میبینند و قطعا ماندگاری بیشتری نیز دارند.

انتخاب رنگ های با دوام برای رنگ آمیزی دیوارها

بهترین راهکار برای افزایش ماندگاری رنگ بر روی دیوار، انتخاب رنگ های بادوام و مناسب برای رنگ آمیزی دیوارهای مختلف خانه است. شما میتوانید برای هر بخش از خانه با توجه به نوع کاراییش رنگ مناسب را انتخاب کرده و اجرا کنید. یک رنگ آمیزی ایده آل میتواند تا سال ها شما را از دردسر رنگ آمیزی مجدد دور نگه دارد.

برچسب‌ها:
  1. یه جا نوشتین ماندگاری رنگ روغنی کمتره و زود زرد میشه اما تا جایی ما نقاش هستیم و میدونیم رنگ روغنی دوام و ماندگاری بیشتری داره و اون رنگ پلاستیک که زود زرد میشه و قابل شستشو نیست. این مثلا سایت رنگ ساختمان؟

درج کامنت