نحوه رقیق کردن رنگ لاتکس ساختمانی

نحوه رقیق کردن رنگ لاتکس ساختمانی

رنگ باید به دمای اتاق برسد

برای رقیق کردن رنگ ابتدا باید اجازه دهید تا رنگ به دمای اتاق برسد. برای این کار بهتر است رنگ را در دمایی بین ۵۰ تا ۹۰ درجه فارنهایت بگذارید. رنگ های سرد ظاهر رقیق تری دارند اما حتی رنگ های بیش از حد سرد نیز به رقیق شدن نیاز دارند.

رنگ را کاملا هم بزنید

پیش از رقیق کردن رنگ های لاتکس ابتدا باید آنها را کاملا هم بزنید. اگر رنگ ها را در هنگام خرید تکان بدهید دیگر نیازی به انجام این مرحله نخواهد بود.

در صورت عدم تکان دادن رنگ، ماده در کف ظرف سفت شده و رساندن آن به غلظت مورد نظر کمی سخت خواهد بود. برای هم زدن این رنگ ها میتوانید یک قطعه مخصوص را به دریل وصل کرده و رنگ را کاملا هم بزنید.

برای اطمینان از به هم خوردن کامل رنگ یک میله چوبی را در رنگ فرو کنید. در صورتی که میله چوبی در کف قوطی رنگ گیر کرد یعنی رنگ کاملا یکدست نشده است. برای رفع این مشکل میتوانید دریل را روشن کرده و به کمک یک میله چوبی رنگ را به خوبی هم بزنید.

نحوه رقیق کردن رنگ لاتکس ساختمانی

پیش از رقیق کردن رنگ ابتدا باید مطمئن شوید رنگ موردنظر به رقیق شدن نیاز دارد یا خیر!

برای دانستن غلظت دقیق اسپری رنگ باید از فروشنده کمک بگیرید. اگر میخواهید رنگ را به غلظت مشخصی برسانید حتما از پیمانه غلظت استفاده کنید. پیمانه غلظت از یک قیف و حفره در کف ساخته شده است. پیمانه های صنعتی را میتوانید از بازار تهیه کنید و یا به جای آن از یک قیف آشپزخانه استفاده کنید.

عبور رنگ از صافی

وقتی رنگ را از قیف عبور میدهید در صورتی که در حفره خروج گیر کرده و نتواند خارج شود و یا به سختی عبور کند یعنی رنگ به رقیق شدن نیاز دارد.

رنگ را از صافی بگذرانید

رنگ های غلیظ دلمه بسته را نمیتوان با آب رقیق کرد. برای رقیق کردن این رنگ ها بهتر است ابتدا با انتهای قوطی باز کن این تکه های دلمه را از رنگ خارج کنید و یا رنگ را از یک صافی شبکه ای عبور دهید.

میزان آب مورد نیاز باید دقیقا مشخص باشد

میزان آب مورد نیاز برای رقیق کردن را باید به وسیله فنجان اندازه گیری اندازه گیری کنید. میزان این آب با توجه به بافت رنگ و بافت مورد نظر شما تعیین می شود. برای نحوه دقیق رقیق کردن رنگ میتوانید به برچسب روی رنگ یا اطلاعات سایت سازنده مراجعه کنید.

حالا میتوانید آب را با رنگ مخلوط کنید

میزان آب مورد نظر را به قوطی رنگ اضافه کرده و با یک میله چوبی کاملا هم بزنید. پیش از شروع رنگ آمیزی بهتر است غلظت رنگ را با یک فنجان غلظت یا قیف اندازه گیری کنید.

نکات مهم برای رقیق کردن رنگ لاتکس ساختمانی

  • اگر رنگ لاتکس بر پایه آب است برای رقیق کردن آن نمیتوانید از رقیق کننده رنگ نفتی استفاده کنید.
  • برای پاک کردن رد قلم یا غلطک به هیچ وجه از آب استفاده کنید. برای این کار میتوانید از افزودنی های رنگ مانند فلوترول استفاده نمایید. برای پاک کردن رد غلطک و قلم ۲۰۰ گرم فلوترول مناسب است.
  • افزودن آب، رنگ را روشن تر میکند اما برای بدست آمدن رنگ دلخواهتان باید از چند لایه رنگ کنید.
  • برای پیشگیری از تبخیر آب رنگ لاتکس باید درب قوطی را کاملا محکم ببندید. وجود یک فاصله ناچیز هم تیواند موجب تبخیر تدریجی آب رنگ شود که علامت آن چسبیدن درب قوطی به رنگ و باز نشدن است.
برچسب‌ها:

درج کامنت