معرفی روش های جداسازی کاغذ دیواری از دیوار

گاهی ممکن است برای انجام بازسازی ساختمان، رنگ آمیزی مجدد دیوارها و یا نصب کاغذ دیواری جدید مجبور به کندن و جداسازی کاغذ دیواری قدیمی از روی دیوار باشید. کاغذ دیواری نیز مانند رنگ ها هر چند سال یک بار باید عوض شود تا فضای خانه از تکرار درآمده و تماشای آن برای شما لذت بخش باشد.

کاغذ دیواری باید احساس آرامش را به شما داده و از طرفی به زیباسازی فضای خانه و دکوراسیون کمک کند. به همین دلیل گاهی تنوع و تعویض کاغذ دیواری یکی از بهترین راهکارها برای ایجاد تغییر و تحول در فضای خانه است.

جداسازی کاغذ دیواری باید با دقت انجام شود تا به بافت زیرین آسیبی وارد نشود. برای جداسازی آسان و سریع کاغذ دیواری راهکارهای مختلفی وجود دارد که در ادامه شما را با بهترین و سریع ترین روش های جداسازی کاغذ دیواری از روی دیوار آشنا می کنیم.

معرفی روش های جداسازی کاغذ دیواری از دیوار

 1. جداسازی کاغذ دیواریهای قدیمی

اگر می خواهید کاغذ دیواری های جدیدی را به جای کاغذ دیواری های قدیمی نصب کنبد باید ابتدا کاغذ دیورایهای قدیمی را به دقت از دیوار جدا کنید البته این مساله به نوع کاغذ دیواری جدید نیز وابسته است.

بعضی کاغذ دیواری های جدید را می توان روی همان کاغذ دیواری قدیمی چسباند. این نوع کاغذ دیواری ها به خوبی روی کاغذ دیواری قدیمی چسبیده می شوند به شرطی که کاغذ دیواری زیرین فاقد هر گونه ناهمواری، حباب یا چین و چروک باشد.

در این روش باید ابتدا دیوارها را تمیز کرده و کاغذ شل شده را روی دیوار چسبانید. برای انجام این کار از بتونه های مخصوص استفاده می شود. البته این روش برای هر کاغذ دیواری و در هر شرایطی جواب نمی دهد.

چسباندن کاغذ دیواری جدید بر روی کاغذ دیواری قدیمی در چه مواقعی توصیه نمی شود.

 • برای مثال اگر به طور قطع نمی دانید روی دیوار چند لایه کاغذ دیواری چسبانده شده است بهتر است از این راهکار استفاده نکنید. چسباندن کاغذ دیواری جدید روی کاغذ دیواری جدید تنها هنگامی توصیه می شود که فقط یک لایه کاغذ دیواری وجود داشته باشد.
 • اگر کاغذ دیواری جدیدی که تهیه کرده اید از جنس وینیل، فویل یا فیلم پلاستیک است این روش برای چسباندن کاغذ دیواری مناسب نیست. در این حالت حتما باید کاغذ دیواری قدیمی را از دیوار جدا کنید تا چسب کاغذ دیواری جدید روی دیوار به خوبی بچسبد. حتی اگر کاغذ دیواری قدیمی شما نیز از جنس وینیل باشد باید آن را از دیوار جدا کنید، زیرا زدن چسب کاغذ دیواری وینیلی بر روی کاغذ دیواری قدیمی موجب خیس شدن و فاسد شدن آن می شود.
 • اگر کاغذ دیواری قدیمی شما پارچه، کرباس یا چوب پنبه می باشد توصیه می شود از این روش برای چسباندن کاغذ دیواری جدید استفاده نکرده و حتما ابتدا کاغذ دیواری قدیمی را از دیوار جدا کنید.
 • پیش از استفاده از این روش ابتدا بر روی کاغذ دیواری قدیمی دیوار دست بکشید. اگر صدای خش خش شنیدید و کاغذ دیواری حالت خمیده به خود گرفت از چسباندن کاغذ دیواری جدید بر روی کاغذ دیواری قدیمی اجتناب کنید.
 • در صورت وجود پارگی در گوشه های کاغذ دیواری قدیمی از چسباندن کاغذ دیواری جدید بر روی آن خودداری کنید.

معرفی روش های جداسازی کاغذ دیواری از دیوار

اگر قصد دارید کاغذ دیواری جدید را پس از نصب رنگ آمیزی کنید حتما باید کاغذ دیواری قدیمی از دیوار جدا شده باشد. رنگ آمیزی روی کاغذ دیواری موجب چسبیدن آن به سطح زیرین خود می شود و در صورت رنگ آمیزی کاغذ دیواری جدید به کاغذ دیواری قدیمی زیرین چسبیده و جداسازی آن ها در آینده بسیار سخت می شود. از طرفی وجود کاغذ دیواری قدیمی زیر کاغذ دیواری جدید سطح را کمی ناصاف می کند و این مساله موجب خراب شدن رنگ آمیزی شده و نقاشی شما را غیر یکدست و نازیبا می کند.

مراحل جداسازی کاغذ دیواری از دیوار

 • تمامی تابلو ها، اشیاء زینتی و دیگر وسایل موجود روی دیوار را برداشته و در جای امنی بگذارید.
 • مبل ها را به اتاق دیگر منتقل کنید و یا در وسط اتاق جمع کرده و روی آن را با نایلون های بزرگ بپوشانید.
 • قرنیزهای اتاق را پوشانده و نم دار کنید تا در حین انجام عملیات کف اتاق کثیف نشود.
 • برای جداسازی کاغذ دیواری از روی دیوارهای اتاق باید حداقل یک روز زمان بگذراید.

معرفی روش های جداسازی کاغذ دیواری از دیوار

جداسازی کاغذ دیواری از دیوار بدون استفاده از آب یا مواد شیمیایی

برای جداسازی و کندن کاغذ دیوای ها چندان نگران نباشید. اگر کاغذ دیواری های موجود در خانه شما قدیمت چندانی ندارند و تنها چند سال است که چسبانیده شده اند کار برای شما آسان تر خواهد بود. برای تشخیص قدمت کاغذ دیواری خانه خود یک روش بسیار آسان وجود دارد:

یک کاردک برداشته و با استفاده از آن درز پایین کاغذ دیوای روی دیوار را به آرامی جدا کنید. اگر کاغذ گوشه پایین دیواری به راحتی از دیوار جدا شد پس بقیه آن نیز به راحتی جدا می شود. در این حالت گوشه کاغذ دیواری را از دیوار جدا کرده و و بکشید. لبه پایین را نیز گرفته و بکشید تا تمام کاغذ دیواری از دیوار جدا شود.

برای سهولت در کار می توانید با استفاده از یک چاقوی تیز برش های عمودی روی کاغذ دیواری بزنید تا به دستانتان به راحتی آن را از دیوار جدا کنید.

معرفی روش های جداسازی کاغذ دیواری از دیوار

جداسازی کاغذ دیواری از دیوار با استفاده از مواد شیمیایی

استفاده از مواد شیمیایی برا جداسازی کاغذ دیواری از دیوار روشی آسان و سریع است. برای این کار می توان از محلول پاک کننده و یا حلالی استفاده کرد که بتواند چسب کاغذ دیواری را حل کند. مثلا پودر لباسشویی و آب گرم و یا الکل صنعتی و سرکه مواد بسیار مناسبی برای جداسازی کاغذ دیورای از روی دیوار هستند.

به جای این کار می توانید از بخار شو نیز استفاده کنید. پس از مدتی بخار دادن چسب شل شده و کاغذ دیواری به راحتی از دیوار جدا می شود.

روش جداسازی کاغذ دیواری با استفاده از مواد شیمیایی

 1. آغشته کردن کاغذ دیواری با مخلوط آب و محلول پاک کننده (این کار را چند مرتبه انجام دهید و کمی صبر کنبد تا به تدریج محلول، چسب کاغذ دیورای را کاملا در خود حل کند).
 2. بهتر است جداسازی از یکی از درزهای کاغذ دیواری آغاز شود. می توانید با قرار دادن یک کاردک پهن زیر لبه کاغذ دیواری جداسازی را راحت تر انجام دهید.
 3. وقتی کاغذ دیواری را به طور کامل از دیوار جدا کردید ممکن است بقایایی از چسب یا کاغذ دیواری بر روی دیوار بماند که برای رفع آن نیز می توانید از آب جوش و کاردک استفاده کنید.
 4. پس از جداسازی کاغذ دیواری و بقایای آن از دیوار، بگذارید دیوار کاملا خشک شود. سپس دیوار را با محلولی از آب و TSP بشویید تا سطح دیوار کاملا صاف شده و کاغذ دیواری جدید کاملا بر روی آن بچسبد.

برچسب‌ها:,

درج کامنت