معرفی رنگ های پاستیلی و کاربرد آنها

رنگهای پاستیلی یکی از زیباترین و پرکاربردترین رنگ های مدرن برای رنگ آمیزی دیوارهای خانه و کاربرد در دکوراسیون های مختلف هستند. رنگ های پاستیلی رنگ های بسیار روشن و ماتی هستند و از ترکیب رنگ های شاد و سرزنده با رنگ سفید بدست می آیند.

اگر دقت کنید رنگ های پاستیلی در میط اطرافمان به وفور دیده می شوند. شیر موز، شیر توت فرنگی، بستنی پسته ای و … مثال های خوبی از رنگ های پاستیلی هستند. رنگ های پاستیلی در واقع برگرفته از رنگ های شاد و بسیار سرزنده ای هستند که با رنگ سفید ملایم و لطیف شده اند و مثل این می ماند که مقداری شیر را به رنگ های تند مثل آبی و سبز اضافه کرده باشید.

نگاه کردن به رنگ های پاستیلی مثل نگاه کردن به رنگ های تند از پس پارچه ای حریر و سفید است. رنگ های پاستیلی به شما احساس صلح و آرامش می بخشند و یکی از بهترین انتخاب ها برای ایجاد فضایی آرام و شاد در زندگی های شلوغ و پر تنش امرزوی هستند.

این رنگ ها فضایی کلاسیک نیز ایجاد می کند که منجر به انتقال حس آرامش و کمال گریی به بینندگان خود می شود. رنگ های پاستیلی فضای کوچک و باریک خانه را بزرگتر و روشنتر می کنند.

 معرفی رنگ های پاستیلی و کاربرد آنها

رنگ های پاستیلی برای انواع فضاها و دکوراسیون ها مناسب بوده و به راحتی با دیگر رنگ ها ست می شوند. این رنگ ها فضا را راحت می کنند و به همین دلیل برای اتاق خواب و سرویس حمام بسیار مناسب هستند.

البته در سال های اخیر کاربرد این رنگ ها در بخش های مختلف خانه بسیار رایج شده است. برای مثال انتخاب رنگ پاستیلی برای دیوارهای اتاق نشیمن و یا در هال ورودی نیز فضای بسیار زیبایی در خانه ایجاد می کند. رنگ های پاستیلی بسیار چشم نواز هستند و در واقع چشم به راحتی آن ها را دنبال می کند.

بهتر است رنگ های پاستیلی برای رنگ آمیزی خانه های پر نور مخصوصا خانه های دارای نور طبیعی به کار گرفته شوند. رنگ های پاستیلی در یک محیط کم نور حس سستی و بی رمقی را به افراد القاء می کنند و برای رنگ آمیزی در سطوح وسیع این چنینی مناسب نیستند.

اگر خانه یا اتاق خواب شما از نور طبیعی کافی بی بهره است باز هم می توانید از رنگ های پاستیلی برای رنگ آمیزی دیوارهای آن استفاده کنید اما به شرطی که نور مصنوعی زیادی در این فضا مخصوصا در هنگام عصر و شب ایجاد کنید. در این حالت توصیه می کنیم چراغ های هالوژن را برای تامین این نور کافی انتخاب کنید زیرا این نور گرم پس از تابش به رنگ های پاستیلی جلوه واقعی آن ها را بهتر آشکار می سازد.

بنابراین به خاطر داشته باشید که رنگ های پاستیلی در فضاهای کم نور، رنگ پریده می شوند و تقریبا دو سوم از زیبایی و شادابی آن ها کاسته می شود.

معرفی رنگ های پاستیلی و کاربرد آنها

اگر رنگ های پاستیلی را برای دکوراسیون یا رنگ آمیزی دیوارهای خانه خود انتخاب کرده اید توصیه می کنیم برای ممانعت از ایجاد حس کسالت و یکنواختی در فضا، سطوح بزرگ را به سطوح کوچکتر تقسیم نموده و با یک طرح رنگی هوشمندانه شادابی و انرژی بیشتری به فضای خانه بدهید.

یکی دیگر از روش های افزایش شادابی و انرژی در رنگ های پاستیلی، افزودن رنگ های تند و زنده آکسان به مجموعه رنگ‌های پاستلی است. هر چه فضا کوچکتر باشد باید میزان شکستن سطوح به بخش های کوچکتر بیشتر بوده تا شادابی و انرژی لازم در فضا ایجاد شود. نصب چند تابلو بر روی دیواهای رنگ آمیزی شده نیز می تواند این کار را تکمیل کند.

راهکار دیگر برای شاداب کردن فضای رنگ آمیزی شده با رنگ های پاستیلی انتخاب یک دیوار خاص و رنگ آمیزی آن با سایه تیره‌تر است.

معرفی رنگ های پاستیلی و کاربرد آنها

دیوارهای رنگ آمیزی شده با رنگ های پاستیلی وسعت دامنه بیشتر از مجموعه های رنگ را پیش روی بینندگان می گذارند و به همین دلیل در این حال نوع بافت چندان به چشم نمی آید. البته می توان با استفاده از ترکیب بافت‌های زبر و نرم فضایی جذابتر و زیباتر خلق کرد. وجود تضاد در بافت سطوح رنگ آمیزی شده زیبایی رنگ های پاستیلی را بیشتر می کند و امکان معطوف کردن توجه بیننده به بخش خاصی از دکوراسیون را فراهم می کند.

با استفاده از رنگ های پاستیلی می توانید سطوح طرح دار را وارد دکوراسیون خانه کنید ولی در عین حال سادگی فضا را نیز حفظ کنید.

رنگ های پاستیلی بهترین پیشنهاد برای اتاق کودک و نوزاد است. این رنگ ها دارای لطافتی عمیق بوده و با روحیات نوزادان و کودکان همخوانی دارد. این رنگ ها فضایی شاداب و آرام برای فرزندان دلبند شما ایجاد خواهند کرد.

 

برچسب‌ها, , ,

درج کامنت