رنگ سفید استخوانی یکی از طیف های محبوب رنگ سفید است که کاربردهای وسیعی در دکوراسیون داخلی و رنگ آمیزی دیوارها دارد. این رنگ زیبا را به راحتی میتوان با دیگر رنگ ها ست کرده و برای بخش های مخلتف خانه و در رنگ آمیزی دیوارها استفاده نمود. برای استفاده از این رنگ زیبا در منزل یا محیط کار باید مانند هر رنگ دیگری شاخصه‌های رنگ شناسی مربوط به آن را رعایت کرد. در ادامه این مطلب با کاربردهای این رنگ زیبا و تاثیر آن بر فضای داخلی خانه آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید.

اهمیت رنگ ها در طراحی داخلی

رنگ ها یکی از مهمترین المان ها در طراحی داخلی هستند که در کنار المان های دیگری چون چیدمان، نورپردازی، اندازه فضا، لوازم موجود در محل و جنس و کیفیت آنها، سبک دکوراسیون خانه و … محیط داخلی خانه را می سازند. در این میان رنگ های به کار رفته در نقاشی ساختمان و دکوراسیون داخلی یکی از موثرترین این عوامل بوده که ترکیب خلاقانه آنها در کنار هم میتواند منظره ای چشم نواز در منزل یا محیط کار شما ایجاد کند. برای انتخاب رنگ یک فضا باید به موارد متعددی چون کارایی، سن و جنسیت، خاصیت رنگ‌ها و تاثیر آنها بر جسم و روح افرادی که در این فضا زدگی میکنند بیشتر از هر چیز توجه داشت.

شناخت رنگ سفید استخوانی

در این مقاله میخواهیم در مورد تمام ویژگی های رنگ سفید برای شما صحبت کنیم. رنگ استخوانی رنگی بسیار زیبا و مناسب برای فضاهای مختلف منزل مانند اتاق نشمین است. در ادامه این مطلب شما با تاثیرات روانی این رنگ زیبا بر افراد، نحوه به کارگیری آن در فضای خانه و بهترین رنگ های مکمل آن آشنا خواهید شد.

کاربرد رنگ استخوانی در رنگ آمیزی و دکوراسیون داخلی پذیرایی

 رنگ استخوانی که با نام های دیگری چون سفید عاجی تا سفید مات نیز شناخته می شود دارای کد رنگ اختصاصی f8f7e6# میباشد. رنگ استخوانی یکی از رنگ های خنثی طیف سفید است و همین ویژگی موجب محبیویت و کاربردهای وسیع آن در حوزه رنگ آمیزی ساختمان و دکوراسیون داخلی بوده است. رنگ سفید استخوانی را میتوان در بخش های متفاوت خانه اعم از پذیرایی، اتاق خواب، آشپزخانه و … به کار برد که البته در کنار پالت های رنگی خود جلوه زیباتری خواهد داشت.

پالت‌های رنگی رنگ سفید استخوانی

پالت رنگی برای رنگ سفید استخوانی شامل رنگ های طوسی، آبی کبود بسیار روشن، سبز آبی مات بسیار روشن و صورتی ملایم و روشن می باشد. وقتی رنگ استوخانی در کنار این رنگ ها قرار میگیرد زیبایی اش دو چندان شده و طرح‌ها و نقش‌های بی‌نظیری به وجود می آورد.

اهمیت استفاده از رنگ های مکمل رنگ سفید استخوانی

رنگ آمیزی تک رنگ خانه هر چند راهکار آسان تری در نقاشی ساختمان است اما چندان توصیه نمی شود زیرا وجود تنها یک رنگ خاص در دیوارها احساس خستگی و تکرار را در ساکنین ساختمان بوجود آورده و از جنبه های زیبایی محیط کم میکند. چه برای طراحی داخلی منازل و چه برای محیط های اداری استفاده از یک رنگ خاص را به شما توصیه نمی کنیم.

رنگ سفید استخوانی

نشیمن تک رنگ

تصور کنید منظره یک اتاق نشیمن که از کف تا سقف گرفته تا تمامی لوازم موجود در آن از یک رنگ باشند چقدر میتواند خسته کننده و غیر قابل تحمل باشد. بدون شک افراد پس از قرار گیری در چنین محیط غیرجذابی خیلی زود از آن خارج خواهند شد. استفاده از رنگ های مکمل در کنار رنگ اصلی بهترین راهکار برای رفع این مشکل است که به فضا زیبایی خاصی داده و آن را از یکنواختی در می آورد.

رنگ های مکمل رنگ سفید استخوانی

اگر رنگ استخوانی رنگ اصلی در رنگ آمیزی محیط و دکوراسیون آن است باید از رنگ های مکمل آن در این فضا به خوبی بهره بگیرید. برای مثال یک پذیرایی استخوانی رنگ را میتوانید با رنگ های آبی یا سبز به زیباترین شکل ممکن بیارایید. به طور کلی میتوانید رنگ های مختلفی را با این رنگ خنثی ست کنید اما بهترین رنگ ها برای تکمیل این فضا رنگ های روشن هستند. رنگ های روشن در کنار رنگ سفید منظره ای چشم نواز به پذیرایی شما داده و شما در انتخاب این رنگ ها کاملا دستتتان باز است. همه چیز به سلیقه شما، رنگ محیط و لوازم دکوراسیون خانه بستگی دارد. پالت رنگ استخوانی که شامل رنگ‌های طوسی، آبی کبود بسیار روشن، سبز آبی مات بسیار روشن و صورتی ملایم هستند بهترین انتخاب برای زیباتر کردن این رنگ هستند.

 بهترین رنگ ها برای ترکیب با رنگ سفید استخوانی

همانطور که گفتیم اگر رنگ استخوانی با رنگ زیبای دیگری ترکیب شود نتیجه کار بسیار زیباتر و جذاب تر خواهد بود. در ادامه مهمترین ترکیب های رنگ با رنگ استخوانی را برای شما شرح داده ایم.

ترکیب رنگ آبی روشن و سفید استخوانی

سفید استخوانی در کنار رنگ آبی آسمانی یکی از بهترین ترکیب های رنگ در طراحی داخلی ساختمان هستند که فضای نشیمن خانه شما را سرشار از آرامش و زیبایی میکنند. برای مثال تصور کنید وقتی رنگ دیوارها سفید استخوانی باشد و فرش اتاق نشیمن کمی رنگ آبی در طرح و نقش خود داشته باشد چه منظره چشم نوازی در نشمین شما ایجاد خواهد شد. و یا دیوارهای آبی رنگ نشمین با مبل و کوسن هایی استخوانی رنگ چقدر میتواند زیبا و دیدنی باشد. نصب یک تابلو با زمینه سفید و آبی روی دیوارهای خاکستری خانه نیز ترکیب زیبایی از معماری سنتی و مدرنیته خواهد بود.

ترکیب رنگ آبی تیره و سفید استخوانی

رنگ سفید رنگی بسیار منعطف است که با طیف های مختلف رنگ آبی ست می شود. زیبایی رنگ آبی در کنار رنگ سفید انکار نشدنی است تنها کافی است برای چند لحظه تصور کنید که مبلهای سفیدرنگ با کوسن های سورمه ای در نشمین شما قرار گرفته است. سورمه ای رنگی شیک و جذاب است که خیلی زود توجه مهمانان را به خود جلب می کند که در کنار رنگ سفید روشن بسیار زیباتر خواهد شد. اگر در نشمین شما رنگ سورمه ای بخشی از فضا را به خود اختصاص داده باید برای انتخاب رنگ پرده ها و پنجره ها بیشتر دقت کنید. روشنایی طبیعی در طول روز و استفاده از لامپ‌های ترکیبی زرد و سفید رنگ در هنگام شب زیبایی این فضا را دوچندان خواهد کرد.

رنگ سفید استخوانی

ترکیب نارنجی و سفید استخوانی

رنگ نارنجی سومین رنگ مکمل برای رنگ سفید استخوانی است که در کنار آن هارمونی خاصی ایجاد میکند. اگر رنگ سفید استخوانی انتخاب شما برای اتاق نشمین است باید به فکر ست کردن آن با رنگ های آشپزخانه نیز باشید. نارنجی یکی از رنگ های بسیار زیبا برای مکمل رنگ استخوانی است که از این دو میتوان به بهترین وجه ممکن برای فضای آشپزخانه استفاده کرد. برای مثال کابینتهای پایین و کفپوش به رنگ سفید و کابینت های بالا به رنگ نارنجی در کنار ست لوازم سفید آشپزخانه انتخاب بسیار مناسبی برای آشپزخانه شما خواهد بود.

آشپزخانه ای به رنگ نارنجی و سفید استخوانی

وقتی رنگ نارنجی را برای نشمین انتخاب میکنید باید در استفاده از آن زیاده روی نکنید اما برای آشپز خانه دست شما کاملا باز است. کابینت هایی بالا به رنگ نارنجی روشن با روکش های براق منظره ای دلنشین و اشتها برانگیز در آشپزخانه شما ایجاد میکند که با رنگ استخوانی نشیمن و آشپزخانه به زیبایی ترکیب میشود. اگر دستگیره های کابینت نقره ای یا خاکستری باشد نمای کابینت های نارنجی زیباتر خواهد شد. به جای نورهای زرد و گرم بهتر است از نورهای سفید برای نورپردازی آشپزخانه سفید و نارنجی استفاده کنید.

رنگ سفید استخوانی

 رنگ سفید استخوانی برای نشیمن

رنگ سفید انتخاب بسیار مناسبی برای رنگ آمیزی دیوارهای نشیمن است اما آنچه در این میان بسیار مهم است ترکیب رنگ لوازم دکوراسیون و دیگر بخش های نشمین با این رنگ خنثی است. شما میتوانید با انتخاب المان‌ها و لوازم کانونی با رنگ های جذاب فضای سرد ناشی از رنگ سفید را تقلیل داده و گرمای لازم را به نشمین خانه بیاورید. 

نشمینی با رنگ های استخوانی، طوسی و نارنجی

نشمینی به رنگ سفید در ترکیب با دو تا از رنگ های مکمل خود مانند نارنجی و طوسی منظره ای جذاب از رنگ های تیره و روشن خلق میکند که توجه هر بیننده ای را به خود جلب مینماید. برای این کار بهتر است از رنگ های تیره تر نارنجی استفاده کنید تا طراحی داخلی خانه ظاهر مدرن تری داشته باشد. در چنین اتاقی باید برای انتخاب رنگ تمامی اجزا مانند فرش، پرده ها، مبلمان، کوسن ها، میز و لوازم دکوری هماهنگی لازم را میان این سه رنگ ایجاد کرد. برای چنین اتاقی بهتر است به جای نورهای زرد و گرم از نورهای سفید برای نورپردازی استفاده کنید تا بر رنگ استخوانی اتاق بیشتر تاکید شود.

ترکیب رنگ سفید استخوانی و قهوه‌ای

یکی دیگر از بهترین رنگ های ممکل برای رنگ سفید استخوانی، رنگ قهوه‌ای است که میتوانید هم از رنگ تیره آن و هم از رنگ روشن آن برای این کار استفاده کنید. بسته به این که از کدام یک از این طیف های تیره و روشن در کنار رنگ استخوانی استفاده کنید میزان روشنایی اتاق متفاوت خواهد بود. اگر اتاق های پرنور و روشن را میپسندید باید از قهوه ای روشن و اگر اتاق های تیره و کم نور را بیشتر دوست دارید باید به سراغ رنگ قهوه ای تیره بروید.

نشیمن با رنگ سفید استخوانی و قهوه‌ای روشن

رنگ های  روشن برای افرادی که اتاق های بزرگ و پرنور را می پسندند انتخابی بجاست. رنگ استخوانی در ترکیب با رنگ قهوه ای روشن چنین فضایی در نشیمن ایجاد میکند. در واقع رنگ قهوه ای روشن در چنین فضایی نقش نقطه کانونی را ایفا میکند که میتوانید آن را برای دکوراتیوها و اکسسوری‌ها و یا رنگ دیوار شاخص خانه انتخاب کنید. یک دیوار شاخص با رنگ قهوه ای روشن، رنگ استخوانی فضا را تکمیل کرده و آن را زیباتر و ارزشمندتر می سازد.

رنگ قهوه ای در رنگ آمیزی دیوار

رنگ قهوه ای رنگی است که بارها آزمون خود را پس داده و انتخاب آن ریسک خاصی برای شما ندارد. دیوار شاخص با رنگ قهوه ای روشن را میتوان در کنار دیوارهایی به رنگ سفید استخوانی یا بخش های سفید رنگ دیگری چون طاقچه‌ها، تابلوها و یا یک گالری دیواری زیباتر و جذاب تر کرد. یک کفپوش قهوه ای تیره نیز  با این دیوار هارمونی زیبایی ایجاد خواهد کرد.

نشیمن با رنگ سفید استخوانی و قهوه‌ای تیره (شکلاتی)

رنگ قهوه ای شکلاتی یکی از زیباترین رنگ ها برای کامل کردن رنگ استخوانی است که هر چند ممکن است مرده و بی روح به نظر برسد اما با کمی خلاقیت میتوان بهترین بهره را از این رنگ ها برد. رنگ استخوانی یک رنگ روشن و خنثی است که با نصب یک تابلو تیره یا قرار دادن مبل هایی شکلاتی میتوان تعادل زیبایی در این فضا ایجاد کرد. مبل های شکلاتی یک فضای استخوانی رنگ را کامل کرده و در کنار استفاده از میزهای تیره رنگ و نورپردازی های دکوراتیو فضایی متفاوت و لذت بخش ایجاد میکنند که چشم هر بیننده ای را به خود خیره میکند. در چنین نشیمنی قرار دادن گیاهان و گل‌های ریز آپارتمانی سفید رنگ نیز بسیار به جا خواهد بود.

رنگ سفید استخوانی

ترکیب رنگ استخوانی با رنگ طوسی

یکی از رنگ های مهم در پالت رنگ استخوانی رنگ طوسی است. ترکیب این دو رنگ در کنار هم فضایی لوکس و جذاب در محیط ایجاد خواهد کرد و حس دلزدگی و تکرار را از رنگ استخوانی می گیرد. رنگ های طوسی با پایه آبی بهترین نمونه رنگ های طوسی برای ترکیب با رنگ استخوانی هستند که میتوان آنها در برای دیوارها، مبل ها و کوسن ها استفاده کرد.

برای چنین فضایی بهتر است از نورهای غیر مستقیم استفاده کرد مگر در صورتی که بخواهید فضا به سبک سنتی یا کلاسیک چیده شود. بهتر است رنگ سفید را در قسمت های حاشیه ای مانند آباژور، کتابخانه‌ و حاشیه درب ورودی استفاده کنید تا فضا دچار یکنواختی نشود.

ترکیب رنگ سفید استخوانی و صورتی

رنگ صورتی در دکوراسیون و نقاشی ساختمان کاربردهای زیادی دارد که در مقاله دیگری به تفضیل در مورد آن صحبت خواهیم کرد. صورتی یکی از رنگ های جالب در پالت رنگی استخوانی است که فضایی جذاب و باب میل همه افراد ایجاد میکند. رنگ سفید با بسیاری از رنگ ها ست می شود اما رنگ صورتی یکی از بهترین انتخاب ها در میان این رنگ های مکمل است. هارمونی خاصی که از کنار هم قرار گرفتن رنگ سفید و صورتی ایحاد می شود چشم را به هیچ وجه اذیت نمیکند البته به شرطی که این رنگ سفید کاملا خالص نباشد. استخوانی یکی از بهترین طیف های تلطیف شده رنگ سفید است که در فضایی با مبل های صورتی رنگ بسیار چشم نواز و آرامش بخش خواهد بود.

کاربرد رنگ صورتی روشن و تیره در کنار رنگ سفید استخوانی

هر چند بیشتر افراد صورتی را رنگی دخترانه میدانند اما واقعیت این است که رنگ صورتی را میتوان برای هر جنسیت و سنی به کار برد. رنگ سفید در پس زمینه ای یا رنگ سفید عاجی یا استخوانی حسابی خودنمایی میکند. شما میتوانید در چنین فضایی از صورتی روشن استفاده کرده و در گوشه ای دیگر از صورتی تیره برای برقراری تعادل استفاده کنید. لوازم دکوراتیو سفید یا نقره ای و آباژورهای سفید رنگ  نیز زیبایی این فضا را دوچندان خواهد کرد. طراحی پنجره های بزرگ برای این فضا و ورود نور طبیعی به آن یکی از زیباترین مناظر را برای مهمانان شما ایجاد خواهد کرد.

رنگ سفید استخوانی

نتیجه گیری

در این مطلب با ویژگی های رنگ سفید استخوانی و رنگ های مکمل آن آشنا شدید و حالا میتوانید این رنگ را در طراحی داخلی ساختمان های نوین نیز تصور کنید. البته رنگ سفید یکی از رنگ های بسیار پرکابرد در رنگ آمیز خانه های ایرانی است. نشمین اغلب خانه های ایرانی با رنگ سفید رنگ آمیزی شده و اگر نشمین خانه شما نیز از این قاعده مستثنی نیست میتوانید با توجه به مطالب ذکر شده در این مقاله تغییرات تازه ای در آن ایجاد کرده و با استفاده از رنگ های مکمل فضای زیباتر و تازه تری به خانه خود بدهید.

برچسب‌ها:

درج کامنت