دیوارهای جداکننده کناف از بهترین دیوارهای غیر باربری هستند و همانطور که از نامشان پیداست برای تقسیم فضاهای داخلی ساختمان کاربرد دارند. بر روی این دیوارها میتوان پوشش های مختلفی مانند رنگ آمیزی، نصب کاغذ دیواری، کاشی و … را اجرا نمود. در میان این دیوارها فضای خالی وجود دارد که میتوان انواع عایق های صوتی و حرارتی را در آن قرار داده و تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان را از میان آن عبور داد. در این مطلب قصد داریم شما را با ساختار دیوارهای جدا کننده و مزایای مختلف آن آشنا کنیم .با ما همراه باشید.

ساختار دیوارهای جدا کننده کناف

ساختار کلی یک دیوار جدا کننده کناف یک سطح یکپارچه شامل قاب های فولادی سبک با مقاطع U و C شکل بوده که یک یا چند لایه صفحه روکش دار گچی بر روی آنها نصب شده است. این صفحات به وسیله پیچ های مخصوصی به قاب های مورد نظر وصل میشوند و درز میان آنها را با نوار و بتونه مخصوص درزگیری میکنند.

اجزاء دیوار جدا کننده کناف

یک دیوار جدا کننده کناف شامل اجزاء مختلفی است. قاب بندی چهار چوب دیوار که به تقویت قاب کمک میکند و معمولا از جنس چوب چهار تراش یا سازه است. رانر سقف که وظیفه آن اتصال دیوار جدا کننده کناف به سقف است. درزگیری که سطح یکنواختی برای دیوار جدا کننده ایجاد میکند. استاد یکی دیگر از اجزاء مهم این دیوارهاست که در در فواصل معین در رانر کف و رانر سقف قرار دارند. در این دیوارها عایق پشم معدنى نیز قرار داده می شود که از جنس لایه پشم معدنى (مینرال پلاس) است. صفحه روکش دار گچى از اجزاء اصلی دیوارهای جدا کننده کناف است به صورت یک یا چند لایه به زیر سازی فلزی متصل می شوند. در کف این دیوارها نیز رانر کف قرار دارد که دیوار را به کف متصل میکند.

دیوارهای جداکننده کناف

مزایای دیوارهای جدا کننده کناف

دیوارهای جدا کننده کناف مزایای زیادی دارند که از مهمترین آنها میتوان به عملکرد لرزه ای مناسب، اجرای آسان و سریع، کاهش بار مرده ساختمان، افزایش سطح مفید بنا، امکان تعمیر یا تعویض بنا، دسترسی آسان به تاسیسات، انعطاف پذیری بالا، امکان اجرا بر روی کف تمام شده، جابجایی و حمل  و نقل آسان و … اشاره کرد. در ادامه تمام این مزایا را به دقت بررسی کرده ایم.

مقاومت بالا در برابر زلزله

مهمتریم ویژگی دیوارهای جدا کننده کناف مقاومت بالای آنها دربرابر زلزله است که برای کشور زلزله خیری مانند ایران بسیار با اهمیت است. این دیوارها در زمان زلزله میتوانند در امتداد عمود بر صفحه خود مقاومت کافی داشته باشند. طبق محاسبات انجام شده دیوارهای کناف در برابر شتابهایی تا g 5 مقاوم هستند در حالیکه شتاب مبنای طرح در زلزله خیزترین مناطق ایران در بیشترین حالت ممکن g 0.35 است. این دیوارها منعطف بوده و رفتار قابی ایده آبی دارند. برای ممانعت از هر گونه تاثیر متقابل بین دیوار و سازه در زمان زلزله، باید دیوار را با اجرای اتصالات مناسب از قاب های سازه جدا نمود. در صورت وقوع زلزله دیوار جدا کننده کناف هیچگاه دچار انفجار نشده و آوار ایجاد نمیکند.

دیوارهای جداکننده کناف

اجرای سریع، آسان و دقیق

یکی از مهمترین مزایای دیوارهای کناف سرعت اجرای بالای آنهاست. این دیوارها را میتوان بلافاصله پس از خشک شدن بتونه یا گچ پوششی رنگ آمیزی کرد که موجب کاهش مدت زمان اجرای پروژه و بازگشت سریع سرمایه خواهد بود. دیوارهای جدا کننده کناف را میتوان مانند سایر مصالح خشک خریداری کرده و به آسانی و با استفاده از چند ابزار ساده نصب نمود. دقت اجرای این دیوارهای تقسیم کننده نیز بسیار بالاست و احتمال خطای اجرایی نیز بسیار کم است. به طور کلی در نصب و اجرای مصالح خشک میزان دور ریز کم مصالح بسیار کم بوده و به کمترین هزینه، نیروی انسانی و زمان نیاز خواهید داشت.

کاهش وزن کلی ساختمان

دیوارهای کناف وزن بسیار کمی دارند و نسبت به دیوارهای بنایی ۶۰ تا ۹۰ درصد سبکتر هستند. سبک بودن بخش های غیر سازه ای ساختمان موجب کاهش بار مرده ساختمان شده و نیروهای جانبی ناشی از زلزله را نیز کاهش میدهد. به طور کلی سبک بودن ساختمان موجب کاهش هزینه های ایستایی ساختمان شده و در پی و مقاطع مورد نیاز تیر و ستون نیز صرفه جویی می شود.

استفاده بهتر از فضا و بهبود سطح مفید بنا

دیوارهای جدا کننده کناف ضخامت کمی دارند و سطح مفید بنا را افزایش میدهند. حداقل ضخامت در دیوارهای جداکننده کناف ۷۰۵ سانتیمتر است در حالیکه دیوارهای آجر فشاری و یا بلوک سفالی حداقل ۱۵ سانتیمتر ضخامت دارند. کم بودن ضخامت دیوارهای کنافی موجب افزایش سطح مفید داخل ساختمان به اندازه ۱۰ درصد میشود.

امکان اجرای مشخصات فنی مورد نظر طراح

برای بهره برداری بهتر از فضای داخل یک ساختمان ابتدا باید کمیت های مهم در ساختار ساختمان مانند کمیت های فیزیکی ساختمان مانند عایق صوتی، عایق حرارتی و مقاومت دیوار در برابر حریق و کمیت های مکانیکی مانند حداکثر ارتفاع مجاز، ظرفیت پذیرش بارهای طره ای و رفتار لرزه ای بررسی شود. کمیت های مکانیکی و فیزیکی دیوارهای جداکننده کناف کاملا استاندارد بوده و قابل ارائه هستند. یکی از مزایا مهم این دیوارها امکان اجرای معیارهای فنی مورد نظر طراح در هنگام پیاده سازی دیوار است. طراح میتواند تمامی کمیت هایی چون میزان عبور حرارت و صوت و همچنین مقاومت در برابر آتش را در این دیوارها تغییر دهد.

امکان تعمیر و تعویض دیوار جدا کننده کناف

یکی دیگر از قابلیت های مهم دیوارهای تقسیم کننده کناف امکان تعمیر و تعویض آنهاست. دیوارهای کناف را میتوان به وسیله ابزارهای ساده تعمیر کرده و حتی قطعات آن را عوض کرد.

امکان تعمیر تاسیسات برقی و مکانیکی پس از بهره برداری ساختمان

همانطور که گفتیم میتوان تاسیسات برقی و مکانیکی ساختمان را در فضای خالی دیوارهای جدا کننده کناف عبور داد که مشکل خوردگی را حل کرده و هزینه تعمیرات را نیز کاهش میدهد. همین مزیت امکان دسترسی آسان به این تاسیسات و تعمیر آنها را حتی در زمان بهره برداری ساختمان نیز فراهم کرده است.

دیوارهای جداکننده کناف

دیگر مزایا

مزایای دیوارهای جدا کننده کناف به موارد گفته شده محدود نمی شود. این دیوارها انعطاف بالایی دارند و قابلیت پذیرش انواع قوس ها و شکستگی ها را دارند. این نوع دیوارها را میتوان بر روی کف تمام شده نصب کرد و در نتیجه میتوان هر زمان که لازم باشد معماری بنا را تغییر داد. از دیگر مزایای دیوارهای جداکننده کناف میتوان به حمل و نقل آسان و ارزان و قابلیت اجرای سطوح وسیع با حداقل مصالح مصرفی و صرفه جویی در مصرف مواد معدنی اشاره کرد.

سخن پایانی

برای نصب کناف دیوار و دیوارهای جدا کننده کناف با بهترین کیفیت و همچنین نقاشی کناف تنها کافیست با شماره ۰۹۱۹۵۵۷۵۳۵۱ (کلیک بر روی شماره جهت شماره گیری) آقای فرهانی تماس بگیرید.

برچسب‌ها:

درج کامنت