کاشی و سرامیک یک پوشش دهنده سطح است که روی دیوار، کف آشپزخانه و سطوح مختلف استفاده می شود. کاشی و سرامیک دارای طرح های و رنگ های مختلفی است که با ترک خوردن و شکستن آن یکپارچگی و ماهیت خود را از دست می دهد. سرما زدگی، زیرسازی نامناسب ، استفاده از بتن نامرغوب و بکار بردن کاشی و سرامیک بی کیفیت از عوامل اصلی ترک خوردن کاشی و سرامیک است. هنگام بازسازی ساختمان و کاشی کردن دیوار آشپزخانه ، کف ساختمان و…. بهتر است این مقاله را بخوانید تا با شکستگی و ترک خوردن کاشی و سرامیک مواجه نشوید.

اگر می خواهید کاشی کاری و سرامیک کاری ساختمان شما با کیفیت بالا انجام شود از کاشی کار حرفه ای استفاده کنید. با سپردن کاشی کاری ساختمان به گروه کاسیان از بابت بکار بردن مواد مرغوب و بتن مناسب خیالتان راحت باشد و کار را با کیفیت بالا تحویل بگیرید. تنها کافیست شماره ۰۹۱۹۵۵۷۵۳۵۱ (کلیک بر روی شماره جهت شماره گیری) آقای فرهانی را بگیرید.

دلایل و عوامل ترک خوردن کاشی و سرامیک

ترک خوردن و شکستگی کاشی و سرامیک نمای زیبا و یکپارچه آنرا از بین می برد پس بهتر است قبل از شکستن کاشی های دیگر موارد زیر را رعایت کنید.

زیر سازی نامناسب در بکار بردن کاشی و سرامیک

زیر سازی نامناسب شامل پستی و بلندی و حفره های خالی است که با نصب کاشی و سرامیک روی آن حباب هایی روی کاشی و سرامیک ایجاد می شود. این حباب ها با وارد شدن کوچکترین ضربه، فشار و دما خرد می شود. بنابراین بهتر است هنگام استفاده از ملات و چسب به مقدار کافی از آن استفاده کنید و هنگام کاشی و سرامیک کاری کف توجه کنید که پستی و بلندی نداشته باشد.

نصب سرامیک

استفاده از کاشی و سرامیک نامرغوب

شاید هنگام بازسازی ساختمان و یا ساخت و ساز با بکار بردن مواد ارزان فکر کنید که سود کرده اید اما سخت در اشتباه اید. بکار بردن کاشی و سرامیک نامرغوب و ارزان از دلایل اصلی ترک خوردن و شکستن است. بهتر است با خرید کاشی و سرامیک با کیفیت مانع از صرف هزینه و وقت برای کندن کاشی شکسته و نصب مجدد آن شوید.

بکار بردن کاشی دیوار در کف

کاشی دیوار و کف از نظر مقاومت و ظرافت کاملا متفاوت هستند. کاشی دیوار ظرافت بیشتری دارد و با کوچکترین ضربه می شکند بنابراین از بکار بردن کاشی دیوار در کف ساختمان ممانعت کنید.

کاشی‌های دیواری را نمی توان به عنوان سرامیک یا کاشی کف استفاده کرد چون تحمل بار، فشار و ضربه را ندارند و به آسانی ممکن است ترک خورده و بشکنند.

وارد آوردن ضربه مستقیم و فشار و بار زیاد

کاشی و سرامیک به دلیل ظرافت زیاد در ساخت آن با وارد آوردن ضربه مستقیم توسط اجسام تیز زود می شکند. بهتر است هنگام جابجایی وسایل سنگین چون یخچال، مبل و… دقت کنید که بیش از حد روی کاشی و سرامیک فشار وارد نکنید.

نصب کاشی روی درز انبساط

درز انبساط یکی از مهمترین اصول ساختمان سازی در ساختمان‌های بزرگ است. این درز مانع از ترک خوردگی ساختمان در انبساط‌های ناشی از گرما می‌شود. این درزها در هنگام کاهش و افزایش دما تغییر پیدا می‌کنند و این تغییرات می‌تواند منجر به ترک خوردگی و شکستگی کاشی و سرامیک گردد.

استفاده از بتن نامناسب در زیر سازی کاشی و سرامیک

با وجود اینکه زیرسازی کاشی و سرامیک نباید پستی و بلند و حفره داشته باشید باید از بتن مناسب استفاده کنید. استفاده از بتن های نامرغوب باعث می شود پس از ۲۸ روز کامل که بتن تبخیر و خشک می شود شاهد شکستن و ترک خوردن کاشی و سرامیک شوید.

سرما زدگی کاشی و سرامیک

در صورت استفاده از کاشی و سرامیک در فضای باز توجه داشته باشید که از سرامیک های مرغوب یا پرسلان ها استفاده کنید. در صورت جذب نشدن سرامیک مرغوب آب جذب کاشی و سرامیک می شود و هنگامی که در معرض سرما قرار می گیرد این جذب آب منجر به یخ زدگی و در نتیجه ایجاد ترک و شکستگی در کاشی و سرامیک می شود.

سخن پایانی

هنگامی که با شکستن و ترک خوردن کاشی و سرامیک مواجه می شوید تعویض کاشی و سرامیک می تواند آسیب وارد شده را به حدقل برساند. برای اینکار کافیست کاشی و سرامیک شکسته را در بیاورید و با چسب کاشی و سرامیک جدید را نصب کنید.

نویسنده  : فرشاد ذوقی

Summary
ترک خوردن کاشی و سرامیک
Article Name
ترک خوردن کاشی و سرامیک
Description
سرما زدگی، زیرسازی نامناسب ، استفاده از بتن نامرغوب و بکار بردن کاشی و سرامیک بی کیفیت از عوامل اصلی ترک خوردن کاشی و سرامیک است.
Author
برچسب‌ها:, ,

درج کامنت