تفاوت های کاشی و سرامیک

کاشی

بارزترین تفاوت کاشی با سرامیک در کاربرد آن می باشد. کاشی ها مخصوص پوشاندن دیوارها هستند اما برای کف ساختمان به هیچ وجه مناسب نیستند. کاشی ها مقاومت کمتری نسبت به سرما و گرما دارند و به همین دلیل تنها برای درون خانه و محیط های بسته مناسبند و کاشی ها باید روی دیوارهایی که به هیچ وجه نم کش نباشند نصب شوند.

اگر کاشی در دیوار نمکش و در معرض گرما و سرمای شدید قرار بگیرد خیلی زود آسیب می بیند. طرح ها و اشکال متنوع و بسیار زیبایی از کاشی در بازار موجود است و از این نظر بر سرامیکها ارجحیت دارند. بهترین دیوارها برای نصب کاشی دیوارهای حمام، دستشویی، آشپزخانه، اتاق ها، راهرو و پارکینگ می باشد.

تفاوت های کاشی و سرامیک

کاشی ها در مقایسه با سرامیک ها درصد جذب آب بالاتری دارند و به همین دلیل برای نصب روی دیوار و ارتفاع مناسب ترند.

همه کاشی ها از دو بخش تشکیل می شوند: بخش سفالی کاشی بخش اصلی آن است که در واقع همان استخوان بندی و اصطلاحا بیسکوئیتی کاشی نامیده می شود. بخش دوم کاشی ها لعاب رویی آن ها است که زیبایی زیادی به آن می بخشد. لعاب کاشی ها ماده ای شیشه ای می باشد.

سرامیک ها در واقع مواد غیرآلیِ غیرمعدنیِ جامد هستند. بعضی از کاشی های موجود در بازار دارای لعابی سرامیکی هستند و به همین دلیل به آن ها کاشی سرامیکی یا سرامیک می گویند.

تفاوت های کاشی و سرامیک

سرامیک

سرامیک ها به دلیل استحکام بالاترشان هم برای دیوار و هم برای کف مناسبند. سرامیک ها استحکام بسیار بالاتری دارند و به همین دلیل بیشتر برای کف به کار می روند. سرامیک ها نسبت به کاش ها مقاومت بالاتری در برابر سرما، گرما، فشار و رطوبت دارند.

سرامیک ها نیز مانند کاشی ها برای محیط های بسته مناسبند اما نوع خاصی از سرامیک ها که پرسلان نام دارد برای کف محیط های بیرون نیز مناسب است. این سرامیک ها بسیار مستحکم بوده و در برابر سرما، گرما، فشار و رطوبت مقاومت بالایی دارند. می توان پرسلان ها را در کف ساختمان، نمای بیرونی، کف حیاط، کف پارکینگ و دیوارهای نمکش نصب کرد. نصب آن ها روی دیوار مشکل است اما با استفاده از اسکپ بندی امکان پذیر است.

کاشی ها مقاومت کمتری نسبت به سرامیک ها دارند و ظریف ترند. در واقع سرامیک ها نسبت به کاشی ها وزن پرس بیشتری دارند و به همین دلیل برای قرارگیری روی کف ساختمان مناسبند.

سرامیک از خاک رس و سفال ساخته می شود که سطح رویی آن را با لایه ای از لعاب مات، کمی براق و یا براق رنگی می پوشانند. سرامیک ها اغلب دارای ضخامت ۴ تا ۱۲ میلی متر هستند. برای چسباندن سرامیک به کف از ملات استفاده می کنند و سپس دور آن را با دوغاب ماسه سیمان پر می کنند. سرامیک ها در کوره پخته می شوند و بر اساس کیفیت درجه بندی می شوند.

برچسب‌ها:

درج کامنت