اغلب نقاشان ساختمانی ماهر دورگیری را می شناسند و از آن به عنوان روشی جهت تسریع در رنگ آمیزی ساختمان بهره می برند. دورگیری (Cutting-In) یکی از عملیات مقدماتی در رنگ آمیزی ساختمان است که اجرای آن نیاز به مهارت چندانی ندارد. برای این کار تنها باید از حرکت صحیح دست ها و فرچه نقاشی تان استفاده کنید.

با انجام دورگیری دیگر نیازی به انجام مقدمات معمول نقاشی ساختمان مانند چسب زدن نخواهد بود. دورگیری در واقع به معنی رنگ آمیزی دقیق و مطابق با خطوطی صاف در طول اجسام است به طوری که رنگی نشوند. دورگیری کار نسبتا حساسی است که با انجام آن دیگر نیازی به استفاده از چشب و پوشش های دیگر نخواهد بود. اگر احساس می کنید که مهارت کافی را برای این کار ندارید بهتر است همان کارهای مقدمانی را انجام داده و کار را به دوباره کاری نکشانید.

اکنون میخواهیم با ذکر یک مثال مساله را برای شما روشن تر کنیم.

برای مثال وقتی نقاش می خواهد چهارچوب پنجره اتاق خواب را سفید کند اما روی دیوارها رنگ دیگری بزند باید ابتدا چهارچوب پنجره را رنگ آمیزی کند. سپس رنگ آمیزی اتاق شروع می شود تا جایی که دیوار درست با لبه چهارچوب پنجره مماس می شود. در این نقطه نقاش باید خط رنگ را تا لبه‌ی رنگ‌های سفید چهارچوب بیاورید بدون آنکه از این خط تجاوز کند. اغلب نقاشان برای جلوگیری از این مساله لبه سفید چهارچوب را با چسب میپوشانند.

نقاشان ماهری که ماهیچه های دست قوی و تمرکز کافی دارند میتوانند بدون نیاز به چسب زدن این مرز صحیح بین دو خط را نقاشی کنند که به این کار اصطلاحا دورگیری گفته می شود.

مزایا دورگیری

 • کاهش مقدمات و آماده سازی و تسریع در رنگ آمیزی ساختمان
 • ·         امکان مشاهده لحظه به لحظه رنگ آمیزی و اطمینان از انتخاب رنگ را به شما میدهد. در صورت عدم رضایت میتوانید رنگ را تغییر دهید.
 • صرفه جویی در هزینه ها و عدم نیاز به خرید چسب نقاشی
 • برای چسب زدن بر روی رنگ مجبورید زمانی را تا خشک شدن رنگ صبر کنید که در صورت استفاده از تکنیک دورگیری دیگر این زمان را از دست نخواهید داد.

معایب دور گیری

 • در صورت عدم دقت و مهارت کافی امکان خطا زیاد بوده و ممکن است با یک حرکت اتفاقی رنگ از لبه بیرون بزند که پاک کردن آن نیز سخت است.
 • برای این کار نیاز است یک برس اضافه خریداری شود.

 

 نحوه اجرای دورگیری

برای انجام دورگیری ابتدا باید لوازم مورد نیاز را تهیه کنید. برای این کار به یک فرچه ۲ اینچی (ترجیحا زاویه دار) و سطل‌های رنگ پهن نیاز دارید.

سطل های پهن برای این کار مناسب ترند زیرا لبه آنها کوتاه است. لبه بلند موجب تجمع رنگ شده و در نتیجه وقتی فرچه را در آن می زنید ممکن است رنگ بیشتر از حد نیاز بر روی فرچه شما بیاید که خطر بیرون زدگی از خط را به دنبال دارد. برای این کار شما به یک سطل محکم با کناره‌های صاف نیاز دارید. سطل های پلاستیکی نیز برای این کار مناسبند.

برای انجام روش دورگیری ابتدا باید به اندازه کافی تمرین کنید تا مهارت لازم را بدست آورید. کار تمرین را روی دیوار مناسب انجام دهید. برای این کار ابتدا خطی به اندازه طول نوار چسب پوشاننده ایجاد کنید سپس روی آن، دور گیری را چندین بار تمرین کنید.

نحوه اجرای دورگیری

 • درون سطل رنگ بریزید تا پر شود. سطل را پر کنید اما کمی از سر آن را خالی بگذارید زیرا باید کناره های سطل خالی باشد تا اضافه رنگ فرچه را روی آن بکشید.
 • ·         فرچه را برداشته و حدودا نیم اینچ داخل رنگ فرو کنید. سپس فرچه را روی لبه سطل بکشید تا اضافه رنگ گفته شود. اگر قرار است خطوط داخلی را رنگ کنید به رنگ چندانی نیاز ندارید پس فرچه را کاملا خشک کنید.
 • حالا فرچه را جوری در دست بگیرید که دست شما به نوک آن نزدیک باشد درست مثل وقتی که خودکارتان را در دست گرفته اید. در این حالت دسته فرچه باید تا حد زیادی بیرون باشد.
 • فرچه را به گونه ای روی سطح مورد نظر بگذارید که شکل گوی مانندی به خود بگیرد. برای دورگیری باید قسمت تیز را روی نقطه شرع خط بگذارید.
 • فرچه را روی سطحی که میخواهید رنگ کنید حرکت دهید. در این حالت حرکت فرچه باید به گونه ای باشد که شکل یک فرچه بادبرنی به خود بگیرد. برای رنگ آمیزی روی خط باید تنها لبه خارجی فرچه را روی سطح بکشید.

دورگیری با روش هلالی:

برای این کار باید با استفاده از هلال هایی بسیار مسطح روی لبه خط بکشید. هلال ها باید از روی خط شروع شوند و به اندازه چند اینچ هم در امتداد خط کشیده شوند سپس با ایجاد هلالی از قسمت حساس خط دور شوند. با کشیدن این هلال های مسطح و اتصال آنها به هم میتوانید یک خط صاف بلند ایجاد کنید.

این روش برای رنگ آمیزی خطوط حساسی مانند شیشه و چهارچوب که نمیخواهید رنگ شوند بسیار مناسب است.

وقتی در این کار مهارت کسب کردید به تدریج این هلال ها را مسطح تر و راحت تر می کشید و البته تعداد آنها نیز کمتر خواهد شد. در نهایت شما به قدری در این کار مهارت کسب خواهید کرد که میتوانید یک خط صاف و بلند کشید. برای کسب این مهارت به تمرین و ممارست نیاز است زیرا دورگیری کاری واقعا سخت و دقیق است.

اگر هنوز در این کار مهارت کافی کسب نکرده اید یا نقاشی تنها برای شما یک سرگرمی است بهتر است از چسب پوشاننده نقاشی برای رنگ آمیزی مرزها استفاده کنید. اما برای کسانی که میخواهند کار نقاشی ساختمان را حرفه ای دنبال کنند یادگیری این کار یک ضرورت است.

برچسب‌ها:

درج کامنت