انواع سقف کاذب کناف یکی از بهترین و محبوب ترین سقف های کاذب است که زیبایی خیره کننده ای به سقف ساختمان میبخشد. امروزه کمتر خانه نوسازی را پیدا میکنید که از این سقف ها برای زیباتر شدن قسمت فوقانی آن استفاده نشده باشد. برای انتخاب یک سقف کاذب زیبا و شیک انتخاب های متعددی پیش روی شماست که بدون شک سقف کاذب کناف یکی از بهترین آنها می باشد. در این مطلب قصد داریم شما را با بهترین مدل های سقف کاذب کناف و مزایا و معایب هر یک آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

انواع سقف کاذب کناف

تاریخچه سقف کاذب کناف در ایران

سقف های کاذب علاوه بر پوشش دهی تاسیسات فوقانی ساختمان، زیبایی خیره کننده ای نیز به خانه شما میدهند. بدون شک سقف های کاذب کناف زیباترین نوع سقف کاذب هستند که امکان پیاده سازی هر نوع طرح و ایده ای بر روی سقف را به شما میدهند. چند سالی هست که سقف کاذب کناف به بازار ایران نیز وارد شده است اما دلیل این نامگذاری چیست؟ کناف (Knauf) در واقع نام یک شرکت آلمانی است که کار اصلی آن تولید انواع سقف های کاذب بوده است. پس از ورود این محصولات به ایران مردم نام این شرکت را بر روی خود محصولات گذاشته و این روزها اغلب افراد سقف کاذب را به عنوان کناف می شناسند.

ساختار کناف

گچ، ماده اصلی ساخت کناف است که با روکش های مناسبی پوشش داده می شود. این روکش ها علاوه بر زیبایی ظاهری تاثیر بسیار مهمی در حفاظت از این هسته گچی و افزایش مقاومت آن در برابر ضربه دارند. تفاوت اصلی کناف با گچ معمولی قابلیت های گسترده برای پیاده سازی طرح های مختلف بر روی آن است. اغلب افراد کناف را تنها به عنوان پوششی برای سقف می شناسند اما در واقع در اجرای دیوارهای کاذب نیز از موادی مشابه به همین کناف استفاده می شود.

انواع سقف کاذب کناف

مزایای سقف کاذب کناف نسبت به گچ

هر چند ماده اصلی ساخت کناف گچ می باشد اما این دو تفاوت های زیادی با هم دارند. بدون شک مهمترین تفاوت این دو ماده در زیبایی و تنوع طرح و اجرای کناف نسبت به گچ است. کناف بهترین انتخاب برای زیباسازی سقفل خانه هایی با معماری مدرن است که تاسیسات سقف را به طور کامل میپوشاند. از طرفی هزینه اجرای کناف ارزانتر از گچ بوده و سریعتر از گچ کاری به اتمام میرسد. یکی از بهترین مزایای سقف کاذب کناف نسبت به گچ، سبک بودن و امکان جداسازی آسان آن از سقف است به طوری که میتوان در صورت نیاز به تعمیر سقف اصلی سقف کاذب کناف را به راحتی درآورد. لازم به ذکر است سقف کاذب کناف پس از اجراء ضخامتی در حدود ۳ تا ۴ سانتیمتر داشته و در نتیجه سقف را کوتاه تر میکند.

معایب سقف کاذب کناف

سقف های کاذب کناف با وجود مزایای زیادشان معایبی نیز دارند. مقاومت کم در برابر ضربه یکی از مهمترین معایب این نوع سقف هاست. متاسفانه این سقف های کاذب ممکن است با هر نوع ضربه ای آسیب دیده و تخریب شوند بنابراین بهتر است از نصب این نوع سقف های کاذب در مکان هایی که خطر ضربه زیاد است جلوگیری کرد. از دیگر معایب این سقفهای کاذب، عدم مقاومت کافی آنها در برابر رطوبت است. همین مساله موجب می شود که سقف های کاذب پس از چند سال کیفیت خود را از دست داده و حالتی چروکیده و رنگ رو رفته میگیرند. بنابراین سقف های کاذب کناف را باید هر چند سال یک بار به ناچار تعویض نمود.  نصب این سقف های کاذب تنها باید توسط افراد متخصص در این زمینه انجام شود زیرا نصب غیر اصولی آن میتواند موجب ترک خوردن و باز شدن حاشیه های آن شود.

انواع سقف کاذب کناف

سقف های کاذب کناف بهترین انتخاب زیباسازی ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و سالن ها هستند که در مرحله ای از ساخت و ساز قابل اجرا هستند. این سقف ها باید پس از انجام لوله کشی و تاسسیات سقف نصب شوند. سقف های کاذب کناف به صورت پیش ساخته به راحتی بر روی سقف اصلی نصب میشوند. به طور کلی سقف های کاذب کناف در دو نوع ثابت و متحرک ساخته میشوند که در ادامه با ویژگی های هر یک از آشنا می شوید.

انواع سقف کاذب کناف

سقف کاذب کناف متحرک

این سقف ها به این دلیل متحرک خواهنده می شوند که به وسیله آویزهای محافظ به سقف اصلی خانه متصل هستند که قابل تنظیم بوده و کار نصب سقف کاذب کناف را بسیار آسان میکنند. برای نصب این سقف ها ابتدا باید با نصب ساختار شبکه‌ی کلیلک زیرسازی لازم را انجام داد و از تایل های گچی ساده و آکوستیک به عنوان ماده پرکننده استفاده نمود. علت متحرک نامیدن این نوع سقف کاذب وجود فاصله ای معین میان سقف کاذب و سقف اصلی است. در صورت نیاز به تعمیر سقف اصلی، این سقف های کاذب متحرک را میتوان به آسانی از سقف جدا نمود.

سقف کاذب کناف ثابت

سقف کاذب کناف ثابت بدون هیچ فاصله ای به سقف اصل متصل هستند. این نوع سقف های کاذب خود به دو نوع سقف کاذب ثابت یکپارچه و سقف کاذب ثابت طرح دار تقسیم بندی می شوند. شما میتوانید با توجه به نوع معماری و دکوراسیون داخلی خانه خود هر کدام از این سقف های کاذب ثابت را انتخاب و اجرا نمایید و در ادامه ویژگی های هر کدام از این سقف های کاذب ثابت را شرح داده ایم.

سقف کاذب کناف ثابت و یکپارچه

این نوع سقف های کاذب ثابت وزن کمی داشته و به راحتی قابل اجرا هستند. برای نصب این سقف های کاذب ابتدا باید بر روی آن بتونه کاری و سپس رنگ آمیزی انجام شود. اگر برای نصب سقف کاذب زمان کمی دارید این سقف های کاذب کناف ثابت بهترین انتخاب برای خانه شما هستند.

سقف کاذب ثابت طرح دار

سقف های کاذب ثابت طرح دار زیباتر از نوع یکپارچه آن است و برای کسانی که میخواهند سقف خانه این زیبا و چشم نواز داشته باشند بهترین انتخاب است. نصب صحیح و حرفه ای این نوع سقف های کاذب به مهارت و تخصص نیاز دارد. سقف های کاذب طرح دار خود دارای انواع متعددی هستند که از مهمترین آنها میتوان به سقف کاذب گنبدی، سقف کاذب قوسی، سقف کاذب تونلی، باکس ساده حاشیه و باکس نور مخفی حاشیه اشاره کرد. انواع مختلفی از این نوع کناف های طرح دار آماده وجود دارد که میتوان آنها را به صورت جدا یا به صورت ترکیب با چند طرح دیگر بر روی سقف اصلی نصب نمود.

 

 

برچسب‌ها:

درج کامنت