رنگ آمیزی سقف با رنگ سفید خالص

سفید رنگی سرد است و انتخاب آن برای رنگ آمیزی سقف اتاق یک انتخاب اشتباه است. سفید به دلیل دارا بودن یک تم خاکستری در خود فضای اتاق را سرد و بی روح میکند. برای رنگ آمیزی سقف اتاق بهتر است از رنگ هایی با ته مایه گرم و کرمی استفاده کنید.

انتخاب وسایلی همرنگ با رنگ دیوارها

یکی از اشتباهات رایج در نقاشی ساختمان، اصرار بر انتخاب همان رنگ وسایل و دکوراسیون موجود در خانه برای رنگ آمیزی دیوارهاست. بهتر است رنگ های شارپ و خالص را برای رنگ آمیزی دیوارهای خانه خود انتخاب نکنید و به جای آنها رنگ های خنثی را در رنگ آمیزی و طراحی فضا به کار ببرید.

عدم کاربرد رنگ های خنثی

رنگ های خنثی بهترین رنگها برای رنگ آمیزی و نقاشی ساختمان هستند اما بارها دیده شده که افراد بدون فکر قبلی و با یک تصمیم گیری سریع رنگ های جیغ و  متفاوت را برای رنگ دیوارهای خود انتخاب میکنند که نتیجه آن ایجاد هیجان بیش از حد و خستگی چشم و ذهن است. بهترین کار این است که رنگ های خنثی را در کنار این گونه رنگ ها به کار ببرید تا تعادل لازم در فضای خانه ایجاد شود. رنگ آمیزی رنگ سفید با سایه ای از رنگ خاکستری تاثیر مثبتی بر استراحت چشم ها دارد.

عدم تعادل در انتخاب رنگ

استفاده بیش از حد از رنگ های خنثی و غیر فعال نیز به هیچ وجه توصیه نمی شود. بهتر است در کنار رنگ های خنثی از چند رنگ قوی و پررنگ نیز استفاده شود.

در واقع کاربرد بیش از حد رنگ های خنثی در رنگ آمیزی خانه خمودگی و سستی را به بیننده خود القاء میکند. در این حالت برای ایجاد تعادل باید از رنگ هایی با کنتراست بالا در کنار رنگ های خنثی استفاده کرد. بنابراین بهترین کار استفاده از رنگ های شدید و قوی در کنار رنگ های خنثی و آرام بخش است تا فضای خانه برای شما خسته کننده نباشد.

رنگ آمیزی فضاهای مختلف یک مجموعه با رنگ های بسیار متفاوت

رنگ های کلی در یک مجموعه باید تناسب کافی را با هم داشته باشید. برای مثال وجود یک اتاق نشمین رنگ آمیزی شده با رنگ های خنثی که احساس آرامش را به شما منتقل میکند در کنار حمامی با رنگ آمیزی زنده و بسیار متضاد بدون شک نشان دهنده بی سلیقگی طراح است.

اگر میخواهید تمامی مجموعه شما همرنگ و یکسان نباشد میتوانید رنگ هایی مختلف اما نزدیک به هم را برای رنگ آمیزی هر بخش از مجموعه خود انتخاب کنید تا پیوستگی کلی در مجموعه شما احساس شود.

برای مثال رنگ دیوارهای یک اتاق خواب نباید با رنگ به کار رفته در نشیمن بیش از حد بیگانه باشد تا فرد در تمامی بخش های خانه احساس راحتی و نزدیکی نماید.

رنگ آمیزی یکسان در تمامی بخش های یک مجموعه

این مساله درست متضاد حالت قبل است که در یک مجموعه رنگ های تکراری و یکسانی تنها مشاهده شود. در واقع به کارگیری رنگ های مورد علاقه در تمام فضاهای خانه کاری کاملا اشتباه است که نتیجه آن ایجاد فضایی کسالت بار و خسته کننده است.

توصیه می شود برای رنگ آمیزی مجموعه خود دو ترکیب رنگ یا دو برنامه رنگی انتخاب کنیم که به طور کلی نیز با هم تناسب و تعادل داشته و مکمل همدیگر باشند. بدون شک این تعادل و تناسب احساس راحتی، صمیمت و آسودگی خیال را به بینندگان خود القاء خواهد کرد.

عدم به کارگیری بافت در رنگ آمیزی فضا

نوع انتخاب بافت میتواند تاثیر بسیار مهمی بر زیبا شدن رنگ آمیزی ساختمان داشته باشد. برای مثال بافت تخم مرغی شدت رنگ را کم میکند.

یک مثال دیگر در این مورد رنگ های تیره هستند که با به کار بردن یک بافت هوشمندانه ظاهر بیش از حد صاف آنها کمتر شده و درخشندگی و بعد بیشتری پیدا میکنند.

رنگ آمیزی دیوارها با رنگ تک بعدی

هر چند رنگ های تک بعدی چشم گیر و جذاب هستند اما این رنگ ها معمولا فاقد عمق بوده و به دلیل تششع بیش از حدشان تصویری تند و زننده ایجاد میکنند. انتخاب غیر تخصصی این رنگها حتی میتواند فضا را برای شما ترسناک و ناخوشایند کند. برای چگونگی استفاده از این رنگ ها حتما باید با یک طراح حرفه ای مشورت کنید.

رنگ آمیزی خانه با رنگ تکراری

شاید انتخاب بعضی از رنگ ها برای تمام خانه ها خوب به نظر برسد اما باید شهامت به خرج داده و به سراغ رنگ های جدید بروید. هر چند علاقه شما مهمترین مساله است اما بهتر است به ذهن خود فرصت انتخاب رنگ ها و تجربه های نو را نیز بدهید.

برچسب‌ها:

درج کامنت