آموزش رنگ آمیزی دیوارها، درها، کابینت و …

یکی از بهترین راهکارها برای زیباسازی یا تغییر فضای دکوراسیون خانه، رنگ آمیزی سطوح قابل رنگ شدن است. پس می توانید همین حالا دست به کار شده و با یادگیری چند نکته ساده بخش های مختلف خانه را خودتان رنگ آمیزی کنید. در این مطلب روش رنگ آمیزی بخش های مختلف خانه را به شما آموزش می دهیم.

رنگ آمیزی یکی از کم هزینه ترین کارها برای زیباسازی فضای خانه محسوب می شود. شما می توانید رنگ آمیزی را مطابق با آموزش های موجود شروع کنید. حسن کار در این است که اگر در میانه راه نتوانستید به هر دلیل آن را انجام دهید می توانید کار را به یک نقاش باتجربه بسپرید.

نکته بسیار مهمی که پیش از شروع رنگ آمیزی باید به آن توجه کنید، این است که رنگ باید در غلظت مناسب باشد و به خوبی مخلوط و یکنواخت شده باشد. وقتی در حال رنگ آمیزی هستید مراقب باشید که در هر بار حرکت قلم مو یا غلطک فقط یک جهت را در نظر داشته باشید. برای مثال اگر قلم مو را از بالا به پایین می کشید در حرکت بعدی دیگر آن را از راست به چپ نکشید.

برای بهتر شدن نتیجه کار توصیه می شود ابتدا یک بار کل سطح را از یک جهت رنگ آمیزی کنید و سپس کل کار را به صورت عمود بر حرکت قبل رنگ آمیزی کنید.

آموزش رنگ آمیزی دیوارها، درها، کابینت و …

اغلب سطوح موجود در خانه قابل رنگ شدن هستند اما نکته بسیار مهم آماده سازی با صبر و حوصله هر سطح پیش از رنگ آمیزی است.

رنگ آمیزی سقف

رنگ آمیزی سقف باید همیشه پیش از رنگ آمیزی دیوارها انجام شود. می توانید برای سهولت در کار از غلطک دارای دسته قابل تنظیم به جای قلم مو استفاده کنید. انواع غلطک ها در فروشگاه های لوازم ساختمانی موجود می باشد.

رنگ آمیزی سقف (چه با قلم مو و چه با غلطک) را طی دو مرحله انجام دهید. در مرحله اول کل سقف را به سمت تابش نور اصلی مثلا نور پنجره رنگ بزنید و سپس در مرحله دوم عمود بر جهت اول رنگ آمیزی را تکرار کنید.

رنگ هایی در بازار موجود است که هنگام رنگ آمیزی صورتی یا آبی رنگ هستند اما پس از خشک شدن سفید می شوند. توصیه می کنیم اگر در نقاشی ساختمان بی تجربه هستید از این رنگ ها برای رنگ آمیزی سقف استفاده کنید. حسن این رنگ ها در این است که در حین رنگ آمیزی یک سطح سفید می توانید از رنگ شدن کامل این سطح اطمینان حاصل کرد.

سقف هایی دارای بافت ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر از سقف های معمولی به رنگ نیاز دارند. برای رنگ آمیزی سقف های دارای بافت غلطک های ابری بهترین ابزار هستند زیرا موجب می شوند در مدت زمان کمتری کل سطح سقف به صورت کاملا یکنواخت رنگ آمیزی شود.

آموزش رنگ آمیزی دیوارها، درها، کابینت و …

رنگ آمیزی کابینت

همانطور که گفتیم تقریبا تمام سطوح موجود در منزل قابل رنگ آمیزی هستند. کابینت ها نیز یکی از سطوح قابل رنگ آمیزی در خانه هستند. آماده سازی کابینت ها پیش از رنگ آمیزی بسیار مهم است.

  • پیش از رنگ آمیزی ابتدا تمام وسایل درون کابینت، درها و کشوها را از کابینت خارج کنید.
  • کل سطح درون و بیرون کابینت را تمیز کنید.
  • در این مرحله با توجه به جنس کابینت که می تواند چوب یا لمینت باشد، رنگ آستری مناسب برای کابینت انتخاب کنید. اگر کابینت ها قبلا رنگ آمیزی شده اند باید با توجه به نوع رنگ قبلی رنگ آستر را انتخاب کنید. مثلا اگر قبلا از رنگ روغنی برای رنگ آمیزی استفاده شده باید مجددا از رنگ روغنی برای بتونه کاری و آستر استفاده شود.

رنگ آمیزی کابینت

  • پس از اتمام رنگ آمیزی آسترها حالا نوبت رنگ آمیزی سطوح کابینت است. در این مرحله کابینت ها را با همان رنگی که انتخاب شده دو سه بار رنگ بزنید. هر چه لایه های رنگ بیشتر باشد دوام کابینت در برابر استفاده های هر روزه بیشتر است. برای دوام بهتر رنگ روی سطح کابینت بهتر است از غلطک ابری برای رنگ آمیزی این سطوح استفاده کنید. ابتدا رنگ را با غلطک ابری روی سطح مورد نظر بزنید و سپس با یک قلم مو آن را به صورت یکنواخت پخش کنید.
  • بعضی رنگ های جدید حاوی افزودنی های دکوراتیو هستند که امکانات جالبی برای زیباسازی نقاشی ساختان بوجود آورده اند. مثلا برخی رنگ ها حاوی افزودنی هایی هستند که موجب ترک خوردن رنگ می شود. استفاده از دو رنگ مختلف در این حالت منظره بسیار جالبی روی کابینت و دیگر سطوح رنگ آمیزی شده ایجاد می کند.

آموزش رنگ آمیزی دیوارها، درها، کابینت و …

رنگ آمیزی درها

در نیز یکی دیگر از سطوح قابل رنگ آمیزی خانه است. اغلب برای رنگ آمیزی در آن را از چهارچوبش خارج می کنند اما می توان در را در همان جای خودش نیز رنگ کرد و در نهایت تمام اطراف آن را نیز باید رنگ کرد.

برای رنگ آمیزی در، ابتدا باید تمامی قسمتهای فلزی مثل ذره بین، جای کلید و … و همچنین دستگیره های در را از آن جدا کنید. لولاهای در را نیز باید با ماده ای مناسب بپوشانید تا رنگی نشوند. مثلا می توان چسب میسکیت (ماده ای آمونیاکی که پس از خشک شدن حالت پلاستیکی پیدا می کند و در پایان کار به راحتی می توانید آن را جدا کنید) را با استفاده از قلم مو روی لولاها بزنید.

حالا نوبت به رنگ آمیزی در می رسد. ابتدا یک بتونه و آستری با پایه روغنی بر روی تمام سطح در بزنید سپس دو لایه رنگ روغنی براق یا نیمه براق روی آستری بزنید.

آموزش رنگ آمیزی دیوارها، درها، کابینت و ..

رنگ آمیزی دیوار آجری دور شومینه

پیش از رنگ آمیزی ابتدا باید آجرها را با استفاده از یک برس سیمی و یک ماده شوینده کاملا تمیز کنید. برای این کار از مواد شوینده حاوی تری سدیم فسفات (TSP) استفاده کنید. این مواد شوینده بدون کف بوده و تمامی دوده ها و آلودگی ها را از بین می برند. پس از تمیز شدن آجرها، جلوه شومینه بسیار زیباتر خواهد شد.

برای رنگ کردن آجرها تا خشک شدن کامل آن ها صبر کنید. سپس یک لایه از رنگ آستری روی آجرها بزنید. رنگ های آستری حاوی مواد پوشاننده گزینه بهتری برای رنگ آمیزی این آجرهاست، زیرا لکه های به جا مانده از دوده را به خوبی پوشش می دهد. رنگ های براق برای این کار بهترند زیرا دوام بیشتری در برابر دوده های ناشی از شومینه دارند. رنگ های پرجلا و نمیه براق بهترین انتخاب برای رنگ آمیزی دیوار آجری دور شومینه هستند.

برای رنگ آمیزی قطعات فلزی بیرونی شومینه از نرگ های مقاوم در برابر حرارت استفاده کنید اما قطعات درونی شومینه را به هیچ وجه رنگ نکنید.

 

برچسب‌ها, , , ,

درج کامنت