نوع رنگ آمیزی کلاس درس چه در مدرسه و چه در مهد کودک ها تاثیر مستقیمی بر روحیه دانش آموزان و حتی میزان خلاقیت و یادگیری آنها دارد. در طی عملیات بازسازی مدارس و مهدکودکها، رنگ آمیزی کلاس ها باید مورد توجه ویژه قرار گرفته تا با توجه به همه نکات مهم در این زمینه، بهترین انتخاب رنگ صورت گیرد.

متاسفانه اغلب مدارس به دلیل کمبود بودجه توجه کاملی به موضوع نقاشی کلاس درس و مهدکودک ها ندارند و انتخاب رنگ کلاس ها اغلب به خود معلمان و مدیران سپرده می شود. در این شرایط انتخاب رنگ معولا به صورت غیر تخصصی صورت گرفته که نتیجه آن رنگ آمیزی اغلب دیوارهای کلاس به رنگ سفید است.

رنگ سفید رنگی سرد و عاری از انرژی است و دیوارهای رنگ آمیزی شده با رنگ سفید عاری از هر گونه حس هیجان و تحرک خواهند بود.  یکی دیگر از اشتباهات رایج در نقاشی دیوارهای مدرسه و کلاس رنگ آمیزی آن با رنگ های متعدد است اما رنگ آمیزی دیوار با رنگ های متعدد و خیلی روشن نیز میتواند برای دانش آموزان  بیش از حد تحریک کننده باشد.

انتخاب رنگ برای رنگ آمیزی دیوارهای کلاس درس و مدرسه

بهترین نوع رنگ آمیزی برای کلاس و مهدکودک رنگ آمیزی می باشد که حس تعادل در دانش آموزان ایجاد کرده و در عین پرانرژی بودن آرامش بخش نیز باشد.

طبق تحقیات انجام شده در انجمن بین المللی مشاوران رنگ (آمریکای شمالی – IACC NA)، رنگ و ظاهر محیط فیزیکی تاثیر مستقیمی بر روان و فیزیولوژی دانش آموزان و نوآموزان دارد. رنگ آمیزی یک محیط درسی باید از حس بینایی دانش آمور محافظت کرده و محیطی مناسب برای مطالعه و ارتقاء سلامت جسمی و روانی وی فراهم کند.

عدم وجود شرایط محیطی مناسب (رنگ و روشنایی) میتواند تاثیرات نامطلوبی مانند چون تحریک پذیری، خستگی زودرس و عدم توجه به مشکلات رفتاری را در پی داشته باشد.

برای انتخاب رنگ مناسب مدرسه و کلاس درس باید عوامل مختلفی همچون موقعیت جغرافیایی مدرسه، کیفیت و نوع تدیس در مدرسه و پیش زمینه فرهنگی محصلان را نیز در نظر بگیرید. همچنین فیزیولوژی رنگ، ارگونومی بصری و پاسخ بیولوژیکی به رنگ نیز از مهمترین اصول در انتخاب رنگ هستند.

آشنایی با نحوه رنگ آمیزی مدرسه و کلاس درس

نوع رنگ مناسب برای گروههای سنی مختلف نیز متفاوت است.

برای مثال داشن آموزهای کم سن از نظر جسمی فعال تر بوده و در نتیجه رنگ های روشن و گرم مانند زرد پر رنگ، زرد کم رنگ و امثال آنها بری رنگ آمیزی محیط تحصیلی آنها مناسب تر است.

یکی دیگر از مشکلات طراحی در کلاس های درس آویزان کردن چیزهای مختلف و شلوغ کردن دیوارهای کلاس است. این مساله تنها میزان اضطراب و استرس دانش آموزان را افزایش داده و کلاس درس را از نظر بصری شلوغ و بی نظم نشان میدهد. طراحی و رنگ آمیزی کلاس باید به گونه ای باشد که فضا منظم و سازمان یافته باشد.

طبق بررسی های انجام شده آویزان کردن وسایل بیش از حد مانند پوسترها، کاردستی ها و … که رنگی متضاد با رنگ دیوار دارند منجر به تحریک بیش از حد دانش آموزان خواهد شد.

انتخاب رنگ مناسب برای کلاس درس دانش آموزان خردسال

برای دانش آموزان کم سن و سال رنگ آمیزی دیوارهای کلاس باید متعادل بوده و در عین حال هیجان لازمه این سن را در خود داشته باشد. برای این کار بهتر است از رنگ های گرم استفاده شود تا دانش آموان محیط گرم و لذت بخشی را در کلاس خود تجربه کنند.

در واقع بهترین رنگ برای رنگ آمیزی کلاس بچه های کم سن و سال رنگ های اصلی مانند زرد، قرمز و آبی میباشد اما باید مراقب باشید که رنگ های خیلی شدید و درخشان برای این دانش آموزان بیش از حد تحریک کننده است و آنها را مضطرب و پرانرژی میکند.

به طور کلی بهتر است برای رنگ آمیزی مدرسه و مهد کودک به جای رنگهای اصلی شدید از رنگ های مشتق شده از این رنگ های اصلی که کمی ملایم تر بوده استفاده شود. برای مثال به جای زرد روشن رنگ میتوان از زرد کرم استفاده کرد. در واقع این رنگ هم گرم بوده و هم خیلی محرک نیست اما رنگ های بسیار ساده مثل رنگ بژ انرژی کافی برای دانش آموزان کم سن و سال فراهم نمیکند.

آشنایی با نحوه رنگ آمیزی مدرسه و کلاس درس

تاثیر رنگ بر روحیه دانش آموزان

رنگ ها بر میزان تمرکز داشن آموزان نیز تاثیر می گذارند. برای مثال اگر میخواهید دانش آموز به قسمت جلویی کلاس که معلم در آنجا ایستاده توجه بیشتری بکند بهتر است این قسمت را با رنگ‌های تندتر مانند زرد یا قرمز رنگ آمیزی کنید.

یکی دیگر از نکاتی که برای رنگ آمیزی کلاس درس دانش آموزان کم سن و سال یعنی بچه هایی حدودا ۵ تا ۸ ساله باید در نظر داشت ایجاد حس امنیت و جو اجتماعی مثبت است به طروی که دانش آموز احساس کند که از وی به خوبی مراقبت می شود.

بهترین رنگها از این منظر رنگ های قرمز، نارنجی، زرد پر رنگ، سرخ روشن، مرجانی و بنفش میباشند. این رنگ های گرم و روشن تاثیر بسیار مثبتی بر کاهش تنش، نگرانی و اضطراب دانش آموزان دارند. برای مثال میتوانید دیوارها را نارنجی یا لیمویی کرده و از ترکیب رنگ قرمز و بنفش نیز میتوان استفاده کرد. برای رنگ آمیزی سقف، رنگ زرد بسیار مناسب است زیرا نشان دهندۀ نور آفتاب است.

رنگ هایی نامناسب کلاس درس برای این گروه سنی رنگ های سیاه، سفید، خاکستری و قهوه ای میباشند.

انتخاب رنگ مناسب برای کلاس درس دانش آموزان بزرگتر

بهترین رنگ ها برای گروه سنی دانش آموزان بزرگتر (۹ تا ۱۰ ساله) رنگ های آبی و سبز بوده است اما رنگ های قرمز و نانجی نیز برای این گروه سنی مناسب است. برای مثال میتوانید دیوارهای کلاس را نارنجی یا لیمویی کرده و از رنگ های آبی، سبز و حتی قرمز نیز دراین مسان اسفاده کنید.

برای رنگ آمیزی کلاس دانش آموزان ۱۱ تا ۱۲ ساله بهتر است به جای رنگ های سرد از رنگ های گرم استفاده شود. این گروه سنی رنگ سبز را بسیار بیشتر از رنگ قرمز دوست دارند. برای مثال میتوانید دیوارها را سبز و رگه هایی از نارنجی را روی آن ایجاد کنید.

انتخاب رنگ مناسب برای کلاس درس دانش آموزان نوجوان

نوجوانان در این سنین هنوز هم رنگ سبز را دوست دارند اما معمولا در این سن شیفته رنگ آبی می شوند و نارنجی هم هنوز برای آنها دوست داشتنی است. از آنجایی که رنگ آبی و سبز تاثیر مثبتی بر افزایش تمرکز دارند میتوانید دیوارها را با رنگ سبز روشن یا آبی و سبز رنگ آمیزی کنید.

برای رنگ کلاس درس دانش آموزان دبیرستانی باید رنگ های ملایم تری انتخاب کنید. در این دوره تحصیلی داشتن تمرکز بسیار مهم است. از بهترین رنگ هایی که موجب افزایش تمرکز میشوند میتوان به رنگ های بژ، زرد مایل به قهوه ای، سبز کم رنگ یا آبی و سبز کم رنگ اشاره کرد.

از طرفی لزومی ندارد تمام دیوارهای کلاس همرنگ باشند. برای مثال بهتر است دیوارهای جلویی را که نقطه کانونی کلاس هستند با رنگ سبز آبی یا سبز جنگلی رنگ آمیزی شوند تا تمرکز راحت شده و چشم دانش آموزان استراحت کند. برای رنگ آمیزی دیوارهای جانبی میتوانید رنگ های ملایم تر و طبیعی تری مثل زرد مایل به قهوه ای را انتخاب کنید.

دانش آموزان بزرگسال تمایل چندانی به رنگ های اصلی ندارند زیرا این رنگ ها را برای خود زیادی بچگانه میدانند. این گروه سنی رنگ های طبق مد مانند رنگ آبی سیر و نارنجی را بیشتر می پسندند. بنابراین رنگ آمیزی کلاس درس دانش آموزان با رنگ های مد روز نیز خالی از لطف نخواهد بود.

بهتر است از رنگ آمیزی هر چهار دیوار کلاس درس با یک رنگ خودداری شود. برای مثال رنگ آمیزی تمام دیوارهای کلاس بیش از حد تحریک کننده بوده و تمرکز را از بین می برد. بهتر است یک دیوار نارنجی و یک دیوار آبی سیر باشد.

آشنایی با نحوه رنگ آمیزی مدرسه و کلاس درس

به طور کلی یک کلاس درس باید به گونه ای رنگ آمیزی شود که هم به اندازه کافی تحریک کننده باشد و هم تمرکز دانش آموزان را حفظ کند.

به طور کلی قاعده محکمی برای انتخاب رنگ محیط های آموزشی وجود ندارد اما با مد نظر قرار دادن چند نکته اصلی مانند فیزیولوژی رنگ، ارگونومی بصری و پاسخ بیولوژیکی به رنگ میتوان بهترین رنگها را بر اساس بازه سنی دانش آموزی انتخاب کرد.

از طرفی رنگ آمیزی میتواند هدفمند نیز باشد. برای مثال کلاس های علمی را معمولا با رنگ آبی رنگ آمیزی میکنند.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در انتخاب رنگ کلاس درس موقعیت مدرسه است. مثلا رنگ آبی برای مدرسه هایی که در مناطق سردسیر قرار گرفته معمولا به عنوان رنگ اصلی در رنگ آمیزی استفاده نمیشود.

انتخاب رنگ دیگر بخش های مدرسه

رنگ، ابزار بسیار مهمی برای انتقال حس و هویت در مدرسه و کلاس درس است. رنگ آمیزی بخش های مختلف مدرسه مانند کلاس درس، سالن های علمی، کلاس و سالنهای موسیقی و هنر و … با رنگ های مجزا میتواند این حس را به دانش آموزان بدهد که مدرسه یک جامعه کامل است.

پیشنهاد جالب دیگر رنگ آمیزی دفتر مدیر و ناظم با رنگ های ظریف تر و ملایم تر است زیرا این رنگ ها حس اضطراب و ترس دانش آموزان را کاهش میدهند. هیچ وقت از رنگ های هیجان آور مانند رنگ قرمز و زرد روشن برای رنگ آمیزی دفتر ناظم یا دفتر مدیر استفاده نکنید.

رنگ سبز روشن رنگ بسیار مناسبی برای رنگ آمیزی کتابخانه ها می باشد زیرا این رنگ منفعل موجب افزایش و تمرکز دانش آموزان در هنگام مطالعه می شوند.

برای رنگ آمیزی راهروهای مدرسه باید به سراغ رنگ های روشن تر و متحرک بروید زیرا این رنگ ها باید  محرک و تشویق کننده دانش آموزان باشند و آنها را به حرکت وا دارد.

علاوه بر موقعیت جغرافیایی مدرسه، کیفیت و ماهیت زندگی در مدرسه و زمینه های فرهنگی دانش آموزان نکات دیگری را نیز باید در انتخاب رنگ دیوارهای کلاس مدرسه مدنظر قرار داد. یکی دیگر از نکاتی که در انتخاب رنگ باید مد نظر قرار بگیرد معماری و بافت محله است.

طبق گفته رنگ ها دبرا وایلد، موسس موسسه Debra Wilde Design در پورتلند رنگ ها بر احساس هویت دانش آموزان نیز اثر گذارند.

طبق نظرسنجی که از تعداد زیادی از دانش آموزان گرفته شد محبوب ترین رنگ ها برای رنگ آمیزی محیط آموزشی اعم از کلاس درس، کافه تریا، محل بازی و تفریح و راهروها رنگهای ملایم و رنگهای ترکیبی مانند زرد، آبی، قرمز و نارنجی و سبز بوده اند.

در نهایت علاقه هر گروه سنی از دانش آموزان را نیز باید به عنوان یکی از مهمترین عوامل در انتخاب رنگ کلاس و محیط های آموزشی نیز مد نظر داشته باشید.

برچسب‌ها:

درج کامنت