آشنایی با سقف کاذب و انواع آن

یکی از المانهای مدرن در طراحی داخلی ایجاد سقف های زیبا و کاربردی است. سقف ها همچون دیوار و کف اهمیت زیادی دارند و می توان با ایجاد فضایی خاص آن ها را بسیار زیباتر کرد. سقف ها را می توان به صورت سازه‌ای یا کاذب درآورد و با محیط و شکل دیوارهای خانه هماهنگ کرد. در برخی اماکن مدرن حتی می توان سقف را از خانه حذف کرد.

پوشش سقف ها را می توان با مصالح خاصی  تغییر داد و یا به همان صورت نمایان باقی گذاشت. یکی از مدرن ترین و جذاب ترین روش های پوشش سقف، نصب سقف‌های کاذب به عنوان پوششی خاص و جذاب است. سقف کاذب فضای دکوراسیون خانه شما را به کلی تغییر می دهد و یکی از بهترین پیشنهادها برای از بین بردن یکنواختی حس و حال خانه است.

سقف‌های کاذب موجود در بازار طرح‌های متنوعی و بسیار زیبایی دارند که می توانند بر نورپردازی‌ خانه نیز تاثیر بزرگی بگذارند. نصب سقف های کاذب زمان چندانی نمی خواهد و یکی از کوتاهترین راه ها برای تغییر و زیباسازی دکوراسیون خانه شما است.

آشنایی با سقف کاذب و انواع آن

مزایای نصب سقف کاذب:

 • امکان نصب با کمترین هزینه
 • امکان نصب بسیار آسان و سریع در مقایسه با سقف‌های معمولی
 • سبک بودن و امکان جابه جایی آسان
 • امکان برداشت آسان از روی سقف به دلیل سبک بودن
 • قابلیت تغییر آسان سقف به صورت دلخواه
 • سیستم نورپردازی آسان و قابلیت نصب انواع لامپ های توکار و روکار
 • آسان تر شدن تعمیر سقف در صورت نیاز
 • امکان تنظیم ارتفاع سقف و کوتاه کردن آن
 • عایق خوب صوت
 • امکان کنترل هدررفت انرژی و کاهش انتقال حرارت
 • زیباسازی سقف و ایجاد فضاهای لازم و پنهان برای جاسازی انواع تجهیزات ساختمانی سبک مانند انواع کانال و لوله

آشنایی با سقف کاذب و انواع آن

امروزه سقف های کاذب در انواع متعددی روانه بازار شده است و شما می توانید با توجه به نوع آب و هوای منطقه، میزان بودجه و باتوجه به سلیقه خود یکی از انواع این سقف ها را برای زیباسازی و نوسازی ساختمان خود انتخاب کنید.

سقف های کاذب عموما شامل دو دسته کلی هستند. دسته اول سقف هایی که امکان دسترسی به فضای بین سقف اصلی و سقف کاذب را برای شما ایجاد می کنند و دسته دوم سقف هایی که به صورت دائمی و غیر قابل دسترس نصب می شوند و تنها با تخریب آن ها می توان به بخش پشتی آن ها رسید. در ادامه شما را با انواع سقف کاذب و ویژگی های هر کدام آشنا می کنیم.

 1. سقف کاذب با رابیتس و اندود

این نوع سقف یکی از رایج ترین انواع سقف کاذب است. این سقف ها به دلیل امکان نصب با انواع ملات و عدم ترک خوردگی بسیار مشهور هستند. رابیتس ها به دو دسته کلی  مسطح و برجسته تقسیم می شوند. رابیتس مسطح برای نصب در دهانه‌های کوچک و رابیتس برجسته برای دهانه‌های بزرگ‌تر مناسب است.

رابیتس یکی از بهترین پوشش ها جهت اندودکاری روی کانال‌های کولر و تأسیسات است. این نوع سقف کاذب، ملات را به خوبی روی سقف نگه داشته و یک سطح صاف و یکدست و فاقد ترک خوردگی ایجاد ایجاد می کند.

 آشنایی با سقف کاذب و انواع آن

 1. سقف کاذب شامل قطعات پیش‌ساخته گچی

یکی از انواع سقف کاذب می باشد که شبکه آن اغلب آلومنیومی است. قطعات گچ درون این ساختار آلومنیومی قرار داده شده است. می توان این قطعات گچی را بر روی شبکه چوبی نیز متصل کرد.

 1. سقف کاذب ترکیبی

یکی از انواع رایج سقف کاذب نوع ترکیبی آن است. در این حالت قطعات سقف کاذب به صورت یک طرح هندسی منظم یا نامنظم با اجرای شکست و اختلاف سطح بر روی سقف نصب و اجرا می شود. این نوع سقف کاذب زیبایی خاصی به خانه شما می بخشد و امکان نورپردازی هایی با چراغ های مختلف را فراهم می کند. این نوع سقف کاذب در فضاهای وسیع زیبایی و جلوه بهتری دارد.

 1. سقف کاذب تیغه‌ای یا لوور

این نوع سقف های کاذب بیشتر به عنوان سقف های متحرک، دکوراتیو و باز شناخته می شوند و در واقع سقف های کاذب آکوستیک آلومینیومی تیغه‌ای یا لوور می باشند. این نوع سقف کاذب به صورت تیغه‌های ایستاده و موازی دیده می شود که فضای بین تیغه ها خالی است.

سقف کاذب لوور از انواع سقف‌های کاذب نواری می باشد که به دلیل قابلیت های متنوعی چون حفظ حجم سقف، طرح های متنوع در رنگ های مختلف، شکست صوت، دارای انواع سه بعدی و قوسی و امکان نورپردازی های خاص از سطح و از پشت برای نصب در انواع ساختمان ها اعم از اماکن مسکونی، عمومی، تجاری و … بسیار ایده آل می باشد.

آشنایی با سقف کاذب و انواع آن

 1. سقف کاذب گریلیوم

این نوع سقف کاذب یکی از سقف های زیبا و دکوراتیو می باشد که از ورق‌های آلومینیوم و آهن یا ورق‌های آلیاژی ساخته شده است. گریلیوم های آهنی را می توان با آبکاری نقره‌ای و طلایی بسیار زیباتر کرد.

از این نوع سقف های کاذب به عنوان سقف باز نیز نام برده می شود زیرا پس از نصب به گونه ای کار هم قرار می گیرند که می توان فضای پشت آن را مشاهده کرد. به همین دلیل فضای پشت این نوع سقف کاذب را با رنگ مشکی رنگ آمیزی می کنند. برای این نوع سقف کاذب چراغ های مخصوصی ساخته شده است که پس از نصب سقف می توان این چراغ ها به طراحی سقف اضافه نمود.

 1. سقف کاذب آسمان‌نما

یکی از زیباترین انواع سقف کاذب سقف های کاذب آسمان نما یا تصویر دار است. این نوع سقف کاذب مدرن مانند یک پنجره جهان بیرون و آسمان و طبیعت را به خانه شما می آورد. این نوع سقف کاذب ترکیبی از سقف کاذب مشبک و تصاویر آسمان است که کیفیت بسیار بالایی دارد.

این نوع سقف کاذب کاملا ضد آب بوده و برای نصب در اماکن مختلف  مانند منازل مسکونی، ادرات، بیمارستان ها، هتل ها و … بسیار مناسب است.

 1. سقف باریسول

این نوع سقف کاذب از ورق‌های PVC غیر قابل اشتعال ساخته شده است که با اعمال حرارت بر روی آن استحکام بیشتری یافته است. سقف باریسول با استفاده از ریل‌های خاصی روی دیوارهای سقف حاشیه‌بندی می شود. سقف کاذب باریسول مقاومت بالایی در برابر بخار و آب دارد و به آسانی قابل شستشو می باشد.

این نوع سقف کاذب امکان نصب نورپردازی های مختلف را فراهم کرده و به آسانی قابل نصب است. می توان این نوع سقف های کاذب را در انواع مختلف دو بعدی و سه بعدی نصب نمود.

طراحی سقف
برچسب‌ها:

درج کامنت