آماده سازی ابزار آلات یکی از مهمترین مراحل در انجام هر کاری است. برای اجرای عملیات نقاشی و رنگ آمیزی ساختمان، ابزارآلات مخصوصی وجود دارد که مهمترین آن ها قلمو، غلتک و پیستوله می باشد. هر کدام از این ابزارها کاربردهای ویژه ای دارند. در همه کشورها برای اجرای رنگ آمیزی ساختمان از این ابزارها استفاده می شود اما در ایران کاربرد قلم مو بیشتر از غلطک و پیستوله است. در این مطلب شما را با کابرد های این سه وسیله و معایب و محاسن هر یک آشنا می کنیم.

  1. قلم مو

قلم مو مهمترین ابزار رنگ آمیزی است. قلم موها از نظر اندازه ضخامت وجنس بسیار متفاوتند و هر کدام برای رنگ آمیزی سطوح مختلف به کار می رود. نوع قلم مویی که برای رنگ آمیزی انتخاب می شود به نوع رنگ آماده شده و به میزان سطحی که می خواهید رنگ آمیزی کنید بستگی دارد.

اگر قلم مویی برای رنگ آمیزی رنگ های پلاستکی استفاده شود، دیگر برای رنگ آمیزی رنگ های روغنی مناسب نخواهد بود. قلم موهای ظریف و کوچک برای سطوح کوچک مناسبند و نمی توان از آن ها باری رنگ آمیزی سطوح وسیع استفاده کرد.

کار با قلم مو نیاز به مهارت و تجربه بالا دارد و همین مساله یکی از معایب قلم موها است. یک نقاش ماهر به خوبی می داند که قلم مو را چطور در دست بگیرد و به دلیل تجربه بالایش به راحتی با قلم مو کار می کند. اما افراد مبتدی نمی توانند با قلم مو، رنگ آمیزی خوب و کاملی انجام دهند.

یکی از مهمترین مزیت های قلم موها وجود انواع متعدد آن در اندازه های مختلف است. شما می توانید با استفاده از قلم موهای متنوع، تمامی سطوح حتی سطوح ناصاف یا برجسته را رنگ آمیزی کنید. اگر سطح مورد نظر فضایی محدود دارد و دست شما آزادی عمل برای کار با قلم مو را ندارد باید سراغ ابزار دیگری بروید.

  1. غلطک

دومین ابزار رایج برای نقاشی ساختمان غلطک می باشد. غلطک نیز مانند قلم مو در اندازه و ضخامت های متعددی به بازار عرضه می شود. غلطک به صورت یک استوانه پوشش دار می باشد که در بخش ابتدایی آن برجستگی هایی وجود دارد. این برجستگی ها برای گرفتن رنگ اضافی تعبیه شده است.

در بخش انتهایی استوانه فرورفتگی وجود دارد و غلطک را با رنگ آغشته می کند. هنگام کار با غلطک رنگ های اضافی گرفته می شود و همین مساله مانع از بوجود آمدن سطوح ناصاف می شود.

مهمترین مزایای غلطک

کار با غلطک بسیار آسان است، به گونه ای که افراد مبتدی نیز می توانند از آن استفاده کنند. اگر شناخت کافی نسبت به رنگ ها دارید، برای کار با غطک نیاز به مهارت خاصی نخواهید داشت. سرعت کار با غلطک به مراتب بیشتر از قلم مو است. در نهایت سطح رنگ آمیزی شده بسیار صاف و یکنواختی خواهیم داشت.

کار با قلم مو به مهارت خاصی نیاز دارد و اگر بدون کسب تجربه لازم اقدام به رنگ آمیزی با قلم مو نمایید در نهایت سطحی ناصاف و دارای راه راه حاصل از رد قلمو و یا شره کردن رنگ خواهید داشت. اما کار با غلطک مانع از این مشکلات شده و برای رنگ آمیزی همه سطوح ناصاف یا فرورفته مناسب است.

معایب غلطک

یکی از عیوب اصلی غلطک ها کافی نبودن آن ها برای رنگ آمیزی کامل  و بی عیب و نقص است. بخش هایی مانند گوشه ها و زوایای دیوارها را نمی توان با غلطک رنگ آمیزی کرد. برای این بخش ها می توانید از قلم موها استفاده کنید.

  1. پیستوله

سومین ابزار مشهور برای رنگ آمیزی ساختمان پیستوله ها هستند. این ابزارها برای رنگ آمیزی انواع سطوح خارجی و داخلی ساختمان و دکوراسیون مناسب هستند. پیستوله شامل یک مخزن و یک سری مخصوص می باشد. پیستوله ها در ابعاد متنوعی به بازار عرضه می شوند اما غالبا بزرگ هستند و فضایی بیشتری نسبت به غلطک ها اشغال می کنند.

پیستوله کاربردهای خاص خود را دارد اما نمی تواند جایگزین قلم مو و غلطک شود. پیستوله رنگ زیادی به دیوار می پاشد و به همین دلیل از نظر اقتصادی چندان به صرفه نیست. پیستوله برای رنگ آمیزی سطوح مختلفی کاربرد دارد. مهمترین مزیت پیستوله، سرعت اجرای بالا و یکنواختی کار است. پیستوله بهترین ابزار برای رنگ آمیزی سقف های پرپیچ است.

 

برچسب‌ها:,

درج کامنت