آسترکشی یکی از مهمترین اقدامات قبل از رنگ آمیزی دیوارهاست. این کار هم به نشستن بهتر رنگ بر روی دیوار کمک میکند و هم مانع از پوسته پوسته شدن رنگ میشود. آستر زدن بر روی دیوار پیش از نقاشی ساختمان کیفیت رنگ آمیزی را به طرز موثری ارتقاء بخشیده و از پریدگی رنگ بر اثر نور آفتاب و رطوبت جلوگیری میکند. بنابراین برای اجرای یک رنگ آمیزی موفق ابتدا باید آسترکشی دیوار را انجام دهیم. در این مطلب قصد داریم شما را با نحوه آسترکشی و مزایای آن آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

نقاشی ساختمان کاری تخصصی است که با سپردن کار به استاد کاران ماهر می توانید بهترین کار را با کیفیت عالی دریافت کنید کافیست با شماره 09126989398 (کلیک بر روی شماره جهت شماره گیری) آقای امینی تماس بگیرید.

مقدمه

آستر زنی دیوار پیش از رنگ آمیزی ساختمان مرحله ای مهم در نقاشی ساختمان است که موجب میشود حاصل کار رنگ آمیزی بسیار زیبا، یکنواخت و هموار باشد. آستر زنی قدرت چسبندگی رنگ را بیشتر میکند و سطح دیوار را کاملا صاف و یکدست میکند. پس از آسترزنی دیوار و خشک شدن آن میتوانید رنگ آمیزی را با خیال راحت شروع کنید. از این روش حتی میتوانید برای رنگ آمیزی بهتر و زیباتر کابینت ها و سرامیک خانه نیز استفاده کنید.

آسترکشی دیوار چیست؟

پیش از رنگ آمیزی دیوار باید چند مرحله عملیات بر روی دیوار انجام داد تا رنگ به بهترین وجه بر روی دیوار قرار گیرد. آسترزنی آخرین مرحله پیش از رنگ آمیزی دیوار است. آسترکشی یکی از مراحل مهم در رنگ آمیزی دیوارهاست که باید پس از تمیز کردن و بتونه کاری دیوار انجام شود. وقتی کار آسترزنی دیوار انجام شد باید رنگ آمیزی را شروع کنیم. رنگ آمیزی را میتوان یک یا دو بار انجام داد تا سطح دیوار کاملا صاف و یکدست شود.  

آستر چیست؟

آستر از رزین ساخته شده و به عنوان رنگ پایه در رنگ آمیزی ساختمان از آن استفاده میشود. با اجرای آسترکشی رنگ آمیزی به خوبی انجام میشود. یکی از پرکاربردترین رنگ های پایه رنگ آستر آکریلیک است که بخش زیادی از آن را رزین تشکیل میدهد. وقتی آستر اکریلیک بر روی دیوار اجرا شد رنگ آمیزی بسیار زیباتر و آسان تر خواهد شد. این رنگ پایه خیلی سریع خشک شده و تقریبا پس از 15 تا 20 دقیقه میتوانید رنگ آمیزی را شروع کنیم.

فواید آسترکشی دیوار

آسترکشی دیوار پیش از رنگ آمیزی آن فواید زیادی دارد که از مهمترین آنها میتوان به زیباتر شدن ظاهر رنگ بر روی دیوار و افزایش دوام آن، تسریع در امر رنگ آمیزی، پیشگیری از پوسته پوسته شدن رنگ، صاف کردن دیوار و پوشش لکه های روی آن، کاهش هزینه نهایی رنگ آمیزی، مناسب برای رنگ آمیزی سطوح مختلف و … اشاره کرد.

چرا باید قبل از رنگ آمیزی آسترکشی انجام شود؟

آسترکشی دیوار پیش از رنگ آمیزی پوشش خوبی در سطح دیوار ایجاد میکند و سطحی کاملا صاف و یکنواخت ایجاد میکند. این کار هم ظاهر زیباتری به رنگ آمیزی میدهد و هم از میزان مصرف رنگ میکاهد. اگر آسترزنی انجامنشده باشد شاید مجبور باشیم کار رنگ آمیزی را چند بار پشت سر هم انجامدهیم اما با آسترزنی سطج کاملا صاف و یکدست شده و به رنگ کمتری احتیاج خواهیم داشت. اگر دیوار با یک رنگ آستی با کیفیت پوشش داده شود تنها یک لایه رنگ برای رنگ آمیزی آن کفایت میکند.

هزینه نهایی رنگ آمیزی ساختمان کمتر میشود:

یکی از مزایای مهم آسترکشی دیوار کاهش هزینه نهایی نقاشی ساختمان است. برای پیشگیری از دوباره کاری و رنگ آمیزی چند لایه کافی است رنگ های پایه رزینی باکیفیت برای آسترزنی دیوار استفاده کنید. در این صورت شما به مقدار کمتری از رنگ اصلی برای رنگ آمیزی دیوار نیاز خواهید داشت و از هزینه هایی تا حد زیادی کاسته میشود. خرید رنگ های آستری قطعا هزینه ای در بر دارد اما در نهایت هزینه کلی رنگ آمیزی را کاهش میدهد.

با آسترزنی کیفیت رنگ آمیزی را افزایش دهید:

یکی از مهمترین مزیت هایی که آسترزنی دیوار در پی دارد زیباتر شدن رنگ و افزایش کیفیت رنگ آمیزی بر روی دیوار است. اگر دیوار ابتدا با رنگ پایه باکیفیت و استاندارد آسترکشی شود رنگ نهایی به زیبایی بر روی دیوار مینشیند و یکنواختی و درخشندگی خاصی پیدا میکند. آسترزنی تمامی لکه ها و آثار رنگ قبلی را از بین میبرد و موجب میشود رنگ تازه درست به شکل اصلی اش بر روی دیوار قرار گیرد.

آسترکشی لکه ها را میپوشاند:

از دیگر مزایای مهم آسترکشی دیوار پوشش تمامی لکه های موجود بر روی دیوار اصلی است. این کار لکه رنگ قبلی و لکه های مختلف را میپوشاند به طوری که پس از اجرای رنگ اصلی هیچ آثاری از لکه ها بر روی دیوار دیده نخواهد شد. اگر پیش از اجرای رنگ آمیزی آسترکشی انجام نشود نتیجه چندان رضایت بخش نبوده و ممکن است آثار لکه ها حتی پس از رنگ آمیزی همچنان بر روی دیوار دیده شوند. بنابراین پیش از زدن رنگ جدید بر روی دیوار حتما آسترزنی را انجام دهید تا نیازی به صرف هزینه بیشتر و دوباره کاری نباشد.

آسترکشی بر روی سطوح مختلف توصیه میشود:

آسترکشی نه تنها برای رنگ آمیزی دیوارها بلکه برای رنگ آمیزی هر سطحی توصیه میشود. آسترکشی بر روی سطوح مختلف مانند پلاستیک، کاشی و سرامیک کار رنگ آمیزی را آسان تر میکند. برای مثال رنگ آمیزی روی سطوح لیز یا پلاستیکی سخت است. اگر در ابتدا بر روی آنها آستر زده باشید رنگ آمیزی بسیار آسان خواهد شد. آسترزنی بر روی سطوح پلاستیکی موجب میشود که رنگ به خوبی بر روی آنها بچسبد.

آسترکشی دوام رنگ را بیشتر میکند:

یکی از مهمترین فواید آستر زدن پیش از نقاشی ساختمان افزایش دوام رنگ بر روی دیوار است. آسترکشی مانع از ترک خوردن، پوسته شدن و بالا آمدن رنگ شده و تا مدت ها کیفیت رنگ را بر روی دیوار حفظ میکند. عدم آسترزنی پیش از رنگ آمیزی موجب میشود که مقاومت رنگ بسیار پایین بوده و در معرض رطوبت و نور شدید آفتاب لایه لایه شده و ترک بخورد. آسترکشی دیوار پیش از رنگ آمیزی بهترین راهکار برای حفظ دوام رنگ است البته در صورتی که برای آن از رنگ های آستری باکیفیت استفاده شده باشد. وقتی رنگ دوام طولانی بر روی دیوار داشته باشد تا سال ها هیچ نیازی به رنگ آمیزی تازه و صرف هزینه های گزاف نخواهد بود.

برچسب‌ها:

درج کامنت